31.12.2023

stacja7.pl

Rodzina to konstelacja Bożych obietnic przeprowadzanych w życiu każdego z jej członków.

 1. Dzisiejsze święto Świętej Rodziny nasuwa nam wszystkim temat do głębokiej refleksji nad rodziną chrześcijańską, nad jej powołaniem, godnością i wielkością. Rodzina zbudowana na prawie Bożym jest ojczyzną życia, miłości, wierności, radości i szczęścia; stanowi sanktuarium życia i świętości. Dlatego módlmy się nieustannie w intencji naszych rodzin.
 2. Dzisiaj żegnamy 2023 rok, a już jutro powitamy rok 2024. Postarajmy się też i Nowy Rok rozpocząć w Imię Boże: w tym dniu przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (uroczystość ta jest świętem nakazanym!) oraz Światowy Dzień Modlitwy o Pokój. Msze Święte jak w każdą niedzielę z dodatkową o godz. 18:00 w Szydłowicach. W tym dniu Kościół również otwiera skarbiec odpustowy: odpust można uzyskać za pobożne odmówienie hymnu do Ducha Świętego Veni Creator Spiritus.
 3. Jutro „W imię Boże” rozpoczynamy Rok Pański 2024: ten nieznany nam jeszcze czas zawierzamy Dobremu Bogu przez ręce Jego i naszej Matki, Maryi. Pragniemy Ją prosić, by wypraszała nam wszelkie Boże dary i łaski oraz błogosławieństwo Boże. Słowa błogosławieństwa Aaronowego z pierwszego czytania czynimy noworocznymi życzeniami dla całej parafialnej wspólnoty:

  „Niech Was Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Wami, niech Was obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku Wam swoje oblicze i niech Was obdarzy pokojem”.

 4. We wtorek rozpoczynam duszpasterskie odwiedziny kolędowe. Jest to okazja do spotkania i bliższego poznania się. Razem z Wami pragnę się modlić i przynieść Wam dar błogosławieństwa Bożego. W tym tygodniu odwiedzę parafian mieszkujących w Błotach:
 • Wtorek: Błota 86, 1 – 25 – początek godz. 15:00,
 • Środa: Błota 27 – 52 – początek godz. 15:00.
 1. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek wspólna adoracja w kościele w Dobrzyniu, modlitwa w intencji powołanych i o powołania. W piątek okazja do sakramentu pokuty i pojednania – pół godziny przed Mszą św. we wszystkich kościołach. Natomiast w pierwszą sobotę wspólny różaniec wynagradzający przed Eucharystią o godz. 8:30 w Błotach. W tym miesiącu nie będzie odwiedzin chorych i seniorów w domach.
 2. W sobotę, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara, dodając cyfry roku Pańskiego (C + M + B 2024). Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansjonem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr.
 3. W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane z racji poświęcenia kredy i kadzidła tradycyjnie są przeznaczone na Krajowy Fundusz Misyjny. Polecam tę składkę ofiarności Parafian.
 4. Tego dnia w wielu miejscach organizowany jest Orszak Trzech Króli. Zachęcam do udziału w tym wydarzeniu, które jest radosną manifestacją wiary i przywiązania do tradycji chrześcijańskiej. Najmłodszych zapraszam w królewskim przebraniu.
 5. W przyszłą niedzielę Kościół obchodzi święto Chrztu Pańskiego, które kończy w liturgii okres Bożego Narodzenia, będzie to pierwsza niedziela miesiąca.
 6. Zapraszam na Pielgrzymkę autokarową do Sanktuarium w Medjugorie 22-29 czerwca 2024 r. Zapisy i informacje u ks. Proboszcza.
 7. Dziękujemy za posprzątanie kościołów. W tym tygodniu prosimy:
  *w Szydłowicach – parafianie z Myśliborzyc: Maria Dorociak, Edward Dec, Ewa i Andrzej Szymula, Rafał Jureczka, Arkadiusz Sypniewicz;
  *w DobrzyniuMaria Ciąglewicz, Danuta i Stanisław Załugowicz, Aleksandra Rudyk, Anna i Bogusław Kaczak, Grażyna i Stanisław Bireccy;
  *w BłotachAnna i Józef Hładij, Czesława i Edward Hajduga.
 8. W sobotę odeszła do wieczności śp. Anna Józefkiewicz (l. 85, Szydłowice) pogrzeb jest planowany na czwartek 4 stycznia 2024 r. o godz. 14:00 w Szydłowicach. Niech miłosierny Pan oczyści ją z win i obdarzy udziałem w zmartwychwstaniu Chrystusa. Wieczny odpoczynek…
 9. Jeszcze raz wszystkim Parafianom i Gościom przekazuję najlepsze noworoczne życzenia, aby Dobry Bóg opromieniał każdy dzień swoją łaską i błogosławieństwem.