11.12.2022

Dowodem działania Boga są szczególne znaki. One też pozwalają Go rozpoznać.

III Niedziela Adwentu Gaudete

1. To już połowa Adwentu. W tym tygodniu, a dokładnie od soboty, 17 grudnia, wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Przypatrzmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Pamiętajmy, że nasza życiowa droga wiedzie ku ostatecznemu spotkaniu z Bogiem – Sprawiedliwym Sędzią. Zatem wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszym Kościołem parafialnym, w którym uczymy się przyjaźni z Bogiem, aby w tej przyjaźni dalej wzrastać, dojrzewać i dzielić się nią z innymi.
  2. Rekolekcje Adwentowe w naszej parafii rozpoczniemy wyjątkowo w tym roku w IV Niedzielę Adwentu. Naszym rekolekcjonistą będzie O. Zdzisław Pietkiewicz – redemptorysta. Spowiedź adwentowa we wtorek.
  3. Bóg zapłać ks. Prałatowi Mieczysławowi Jadczyszynowi za dzisiejszą pomoc i zastępstwo.
  4. Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu Świętego Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się szaty różowe. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż w tę właśnie radosną niedzielę.
  5. We wtorek, 13 grudnia, przypada 41-ta rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Módlmy się za wszystkie ofiary tego trudnego czasu naszej historii oraz o Boże błogosławieństwo i pokój dla naszej ojczyzny. Zapalmy o godz. 19:30 świece w oknach naszych domów – wyrażając pamięć o ofiarach stanu wojennego.
  6. Przed świętami Bożego Narodzenia zazwyczaj myślimy też o świątecznych prezentach, zwłaszcza dla dzieci. Zwyczaj ten ma swoje religijne uzasadnienie. Może wyrażać wszelkie dobro, jakie Jezus Chrystus przyniósł całej ludzkości. Nie zapominajmy przy tej okazji o dzieciach, którym może od lat nikt nie daje świątecznych upominków. Zechciejmy je dostrzec wokół siebie i poszerzyć swoje serca. Pan Jezus zapewnia: „Coście uczynili jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Radość tych dzieci będzie dla nas najlepszą zapłatą.
  7. Dzisiaj rozpoczynamy też Kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.
  8. A od piątku, 16 grudnia, zachęcam do odprawienia specjalnej nowenny do Dzieciątka Jezus, która zakończy się 24 grudnia. W ten sposób wyprośmy sobie czyste serce, głęboką wiarę i radość spotkania z Bogiem Wcielonym. On jest już blisko!
  9. Za tydzień po Mszach świętych błogosławieństwo figurek dzieciątka Jezus, bożonarodzeniowych szopek i dekoracji świątecznych oraz dzień parafialnej zbiórki żywności przez CARITAS dla potrzebujących.
  10. Zachęcam do podejmowania postanowień adwentowych, niech one będą pomocą w zbliżaniu się do Pana. Zachęcam do zakupu świec Wigilijnego Dzieła Pomocy dzieciom Caritas (świeca mała 10 zł., świeca duża 20 zł.).
  11. Rada Rodziców ze SP w Dobrzyniu zaprasza wszystkich parafian na Kiermasz świąteczny, dziś do Dobrzynia od godz. 13:00 do 15:00. W roli głównej „wystąpią”: stroiki, ozdoby świąteczne, pierniki, przepyszne ciasta, kartki świąteczne i kto wie co jeszcze…
  12. Na lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
  13. Dziękujemy parafianom za posprzątanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Za tydzień prosimy:
    *w Błotach parafianie z Leśnej Wody: Jan i Helena Sawka, Dominika Tracz; dekoracja świąteczna (parafianie z Leśnej Wody)
    *w Dobrzyniu: Anna i Bogusław Kaczak, Grażyna i Stanisław Bireccy, Grzegorz Klimaszewski, Małgorzata i Krzysztof Taracińscy, Marian i Kazimiera Pawłowscy, dekoracja świąteczna (D 119-130);
    *w Szydłowicach parafianie z Myśliborzyc: Grażyna i Wiesław Bednarczyk, Agnieszka i Rafał Jankowiak, Ilona i Andrzej Rudniccy, Agata i Bolesław Łuczków, Anna i Kazimierz Skalscy, dekoracja świąteczna (Szydłowice 1-10).
  14. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Matki Najświętszej.
  15. Wszystkim parafianom i gościom życzę błogosławionego adwentowego tygodnia.