27.02.2022

Nie da się być dobrym, gdy w sercu panuje zło.

VIII Niedziela w ciagu roku

 1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi.
 2. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.
 3. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.
 4. We wtorek o godz. 15:00 w Szydłowicach, Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczniewmy adorację Najśw. Sakramentu przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Zakońvczenie o 17:00 Mszą św.
 5. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 15:00, 16:30 i 18:00.
 6. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
 7. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.
 8. Przewodniczący KEP apeluje, aby zarówno w najbliższą niedzielę 27 lutego, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. 
 9. W sobotę, 4 marca, przypada liturgiczne święto Św. Kazimierza, królewicza.
 10. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszam na Drogę krzyżową w piątki o godz. 17:00 oraz na nabożeństwo Gorzkich żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 16:00.
 11. W tym tyg. przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
  – w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów i nowe powołania po Mszy św. o godz. 18:00;
  – w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa; spowiedź święta pół godziny przed Mszą św.;
  – w sobotę wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 8:30 w Błotach, odwiedziny chorych i seniorów w domach.
 12. Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą Wielkiego Postu i pierwszą niedzielą m-ca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy Świętej o godz. Zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 13. Modlitwa za wstawiennictwem św. Michała Archanioła to prawdziwa broń duchowa. Kiedy w twoim życiu wydawałoby się, że wszystko idzie nie tak i nie masz już pomysłu na wyjście z sytuacji – wypróbuję modlitwę do św. Michała Archanioła. Zaopatrz się w duchową amunicję i skutecznie walcz ze złem w swoim życiu!
 14. Módlmy się o pokój! Pamiętajmy w modlitwie o chorych, cierpiących i konających.
 15. Zapowiedzi: Bartłomiej Wojciech Drozd, kawaler, zam. w Szydłowicach i Natalia Mirosława Niepla, panna, zam. w Lubszy, parafia Nawiedzenia NMP w Lubszy. Zapowiedź trzecia.
 16. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 17. W tym tygodniu o posprzątanie kościołów prosimy następujących parafian:
  * w Szydłowicach: Anna i Leszek Pytel, Bożena i Janusz Noworolscy, Katarzyna i Leszek Preis, Lidia Owsiak, Kamila i Damian Zborowscy,
  * w Dobrzyniu: Stanisława Idzi, Marta i Krzysztof Mochniak, Mieczysław Konstanciuk, Marta i Waldemar Linkowscy, Krzysztof Lazar,
  * w Błotach: Jan Chudy, Izolda i Tomasz Świtajło.
 18. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.
 19. W ostatnim czasie Bóg wezwał do siebie z naszej wspólnoty: śp. Romualda Becka (63 l.). Niech Bóg, który jest, Dawcą życia i zmartwychwstania, wyzwoli go z więzów śmierci i obdarzy udziałem w radościach raju. Wieczny odpoczynek…
 20. Parafianom i gościom życzę błogosławionej niedzieli oraz dobrego tygodnia.