28.11.2021

Te same słowa dwa tygodnie temu niosły strach. Dziś niosą nostalgię i nadzieję.

I Niedziela Adwentu

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze ten czas na słuchanie Słowa Bożego oraz wchodzenie w tajemnicę bliskości Boga, który przychodzi jako Emmanuel – Bóg z nami.
 2. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Trwamy w realizacji programu duszpasterskiego poświęconego tajemnicy Eucharystii, zatytułowanego „Eucharystia daje życie”. W trzecim już roku pracy duszpasterskiej będziemy pochylać się nad tematem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Mottem biblijnym będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „…ten kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57).
 3. Dziś na Mszy św. w Szydłowicach o godz. 12:00 dzieci komunijne otrzymają swoje modlitewniki.
 4. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszam serdecznie wszystkich na Msze święte roratne; szczególne zaproszenie kieruję do dzieci i młodzieży. Roraty będą celebrowane codziennie o godz. 17:00. Przynieśmy ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana.
 5. We wtorek, 30 listopada, przypada liturgiczne święto Świętego Andrzeja Apostoła, pierwszego z powołanych Dwunastu.
 6. W piątek, 3 grudnia, w liturgii wspominamy Świętego Franciszka Ksawerego, patrona misji katolickich. Tego dnia obchodzony jest Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. Będziemy modlić się za misjonarzy oraz prosić o nowe powołania misyjne, aby światło Ewangelii docierało do wszystkich ludzi.
 7. W sobotę, 4 grudnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, patronki górników. Jest to także Dzień Modlitw w intencji bezrobotnych.
 8. W Adwencie będziemy także przeżywali czas rekolekcji. W naszej parafii będą one miały miejsce w dniach 5 – 6 – 7 grudnia. Zaplanujmy tak nasze zajęcia, aby wziąć udział w spotkaniach rekolekcyjnych. We wtorek będziemy mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Nie odkładajmy jednak spowiedzi na ostatnie dni Adwentu. Zachęcam do podejmowania postanowień adwentowych, niech one będą pomocą w zbliżaniu się do Pana. Możemy także wesprzeć potrzebujących poprzez zakup świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (cena: mała 7zł., duża 16zł). Ta świeca już na stałe wpisuje się w tradycje przeżywania świąt Narodzenia Pańskiego.
 9. W tym tygodniu przypada także pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca: w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania o godz. 17:00; w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa i okazja do spowiedzi pierwszopiątkowej; w sobotę wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 8:30 w Błotach i odwiedziny chorych i seniorów z posługą sakramentalną w domach.
 10. Dziś zostaną poświęcone opłatki na stół wigilijny. W najbliższych dniach zostaną dostarczone do naszych rodzin. Przyjmijmy opłatek na znak łączności z parafią. 
 11. Najbliższa niedziela, 5 grudnia, będzie 2. niedzielą Adwentu. To także Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Ofiary na ten cel będą zbierane do puszek przed kościołem. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 12. Zapraszam do współpracy w grupach modlitewnych i apostolskich naszej parafii: do Wspólnoty Żywego Różańca, do Grupy Modlitewnej św. O. Pio, do Służby Liturgicznej – ministrantów. Potrzebujemy posłańców do współpracy w Parafialnym Programie Odnowy i Ewangelizacji. Chrystus Was potrzebuje! Zapraszam do włączenia się w sposób aktywny w życie parafii. „Kto nie kocha własnej parafii, nie kocha Chrystusa! Kto szuka Chrystusa pomijając Kościół, traci czas!”
 13. Zapraszam i zachęcam do napisania świadectwa i podzielenia się nim jak przeżyłem ostatnie wydarzenie ewangelizacyjne.
 14. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę, za przygotowane wieńce adwentowe. Na następną niedzielę prosimy:
  * w Szydłowicach: Marzena i Paweł Bolibrzuch, Halina i Marian Bąk, Katarzyna i Daniel Bąk, Maria i Zbigniew Boruń, Zofia i Bronisław Serwadczak,
  * w Dobrzyniu: Małgorzata i Krzysztof Taracińscy, Kazimiera i Marian Pawłowscy, Łucja i Krzysztof Pawłowscy, Dorota i Szymon Rosińscy, Agnieszka i Krzysztof Pachurka,
  *w Błotach: Anna i Daniel Łagodzińscy, Adam Bielak.
 15. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę doświadczenia bliskości Boga, obfitości Jego darów w codziennym życiu oraz opieki Matki Najświętszej.
 16. Miłej i błogosławionej niedzieli i dobrego czasu Adwentu.