13.08.2023

W porze największej słabości człowiek nie pokona żywiołów. Wtedy przychodzi Pan.

XIX Niedziela w ciągu roku

 1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, dziewiętnasta niedziela w roku liturgicznym. Modlimy się wspólnie, aby Bóg umocnił w naszych sercach ducha przybranych dzieci, abyśmy mogli osiągnąć obiecane dziedzictwo. Niech nasze dobre pragnienia wspomaga także orędownictwo Maryi, która w różnych sanktuariach gromadzi rzesze pielgrzymów.
 2. Trwa miesiąc abstynencji. Jako uczniowie Chrystusa podejmujemy to wyzwanie jako wyraz troski o polskie rodziny i młode pokolenia.
 3. Dziś wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy Świętej po każdej Mszy św. Zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 4. Dziś, 13 sierpnia, dzień fatimski u św. Bartłomieja. Początek nabożeństwa o godz. 18:00, wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa, którą poprowadzą Róże Różańcowe. Część radosną poprowadzą RR z Szydłowic, część światła i część bolesną poprowadzą RR z Dobrzynia, część chwalebną różańca poprowadzą RR z Błot i Leśnej Wody. O godz. 20:00 Msza Św. fatimska z procesją ze światłami i z figurą MB Fatimskiej. Intencje modlitewne składamy na kartkach przed różańcem. Serdecznie zapraszam, aby w modlitwie przez ręce Maryi wypraszać Boże dary dla nas i całego świata.
 5. We wtorek, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Liturgiczny obchód rozpoczniemy wieczorną Mszą Świętą wigilijną, sprawowaną już w poniedziałek, 14 sierpnia, o godz. 18:00 w Dobrzyniu. A we wtorek Msze Święte z uroczystości wg porządku niedzielnego.
 6. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o opiece Bożej. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.
 7. W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
 8. We wtorek, 2 sierpnia gościliśmy w naszej parafii pielgrzymów z Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. W imieniu pielgrzymów i własnym dziękuję: druhom strażakom z Szydłowic, parafianom z Dobrzynia, Błot, Leśnej Wody, Szydłowic i Myśliborzyc za przygotowanie poczęstunku dla pielgrzymów i ugoszczenie ich na ogrodach parafialnych. Obiecali, że za rok też przyjdą na przepyszne pierogi…
 9. W drugą niedzielę sierpnia zbieramy ofiary na potrzeby Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
 10. W związku ze skutkami powodzi w Słowenii i napływającymi prośbami, Ks. Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli z APELEM, aby dzień 15 sierpnia bieżącego roku obchodzony był jako Dzień Solidarności ze Słowenią. Dlatego we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji podczas Mszy św. będziemy modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zostanie ZORGANIZOWANA ZBIÓRKĘ FUNDUSZY, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane poszkodowanym.
 11. Na niedzielną i wakacyjną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 12. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Na następną prosimy:
  *w Szydłowicach: Anna i Stanisław Kowalkowscy, Katarzyna i Dawid Siwieccy, Krystyna Bednarska; Anna i Sławomir Krejczy, Krystyna i Zbigniew Żółtańscy;
  *w Dobrzyniu: Jolanta i Jan Drozd, Lucyna Krej, Krystyna i Wiesław Salak, Alicja i Jacek Pasternak, Anna i Mirosław Pasławscy;
  *w Błotach: Alicja Jakimowska, Anna i Krzysztof Jankowscy.
 13. Podczas zbiórki do puszek w Dobrzyniu i w Szydłowicach na renowację cmentarza w Prusach i sprawującego pieczę nad nim Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej 30 lipca zebrano 971,00 PLN. Bóg zapłać!
 14. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzę obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Niepokalanej.
 15. Wszystkim odpoczywającym na wakacjach i urlopach oraz naszym gościom życzę radości i pięknych chwil w gronie rodziny i przyjaciół. Miłej niedzieli oraz błogosławionych wakacyjnych dni!