02.07.2017

baner_XIIINZ
fot. Kyle Taylor / flickr

Wziąć go czy zostawić, by było łatwiej?
Idąc za Jezusem trzeba nieść krzyż: gotowość do tego, by w każdej, nawet niewygodnej dla siebie sytuacji kierować się Ewangelią

XIII Niedziela w ciągu roku

1. Dziś pierwsza lipcowa niedziela, niedziela wspólnotowej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zmiana tajemnic Róż Różańcowych i spotkanie dla młodzieży – kandydatów do bierzmowania na Mszy św. o godz. 12:00 w kościele parafialnym w Szydłowicach.

2. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Zaproszeni są wszyscy, a najbardziej ci, którym wydaje się, że są niegodni. Pan Bóg w każdym człowieku może dokonać nowego stworzenia. Dbając o ciało, zadbajmy także o naszego ducha. Zadbajmy, aby nasza wspólnota z Panem Bogiem i bliźnimi ciągle się pogłębiała.

3. Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.

4. W najbliższy poniedziałek, 3 lipca, przypada święto św. Tomasza Apostoła. Mimo przysłowiowej niewiary miał on głosić Ewangelię aż w dalekich Indiach. Jest także autorem najpiękniejszego chyba wyznania wiary: „Pan mój i Bóg mój”. Papież św. Grzegorz I Wielki skonstatował Tomaszową postawę w następujący sposób: „Więcej pomaga naszej wierze niewiara Tomasza niż wiara Apostołów”. Święty Tomasz jest patronem Indii, Portugalii, wielu miast, w tym Zamościa. Przez jego wstawiennictwo prośmy o umocnienie i pogłębienie naszej wiary.

5. W czwartek, 6 lipca, w liturgiczne wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, przypada święto patronalne Apostolstwa Chorych. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy również tych, którzy starają się pomagać duchowo chorym, cierpiącym i seniorom. Zapraszam na Mszę św. do kościoła w Dobrzyniu o godz. 18:00 w int. chorych z naszej parafii i opiekujących się chorymi.

6. Po Mszy św. w czwartek zapraszam na spotkanie Radę Parafialną z Dobrzynia do świetlicy w Dobrzyniu. Proszę o obecność.

7. W tym tygodniu przypada też pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Pierwszy piątek to dzień Komunii św. wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. Chrystusa Eucharystycznego możemy przyjąć tylko czystym sercem. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi świętej: w Błotach w środę od godz. 17:30, w Dobrzyniu w czwartek od godz. 17:15 i w Szydłowicach w piątek od godz. 17:30.

8. Zapowiedzi przedmałżeńskie: Łukasz Maciej Boruń, kawaler, zam. w Dobrzyniu i Justyna Semenowicz, panna, zam. w Dobrzyniu, zapowiedź pierwsza.

9. W miesiącu lipcu będziemy przeżywać w naszej parafii:

* 13 lipca 2017 r. w czwartek – nabożeństwo fatimskie, o godz. 18:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. Część Radosna – RR z Szydłowic, Część Światła i Bolesna – RR z Dobrzynia, Część Chwalebna – RR z Błot i Leśnej Wody. O godz. 20:00 Msza Św. z procesją ze światłami i z figurą MB Fatimskiej.

* 16 lipca 2017 r. w niedzielę uroczystość odpustowa w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Błotach, w związku z tym Msze św. w tym dniu będą odprawione w innym porządku: o 9:00 w Szydłowicach i o godz. 10:30 w Dobrzyniu i o godz. 13:00 Suma odpustowa w Błotach.

10. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i wakacyjny miesięcznik Różaniec (cena 7,50zł).

11. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu we wtorek i sobotę od godz. 17:00.

12. Dziękuję rodzinom, które w tym tygodniu posprzątały i udekorowały kościoły na dzisiejszą niedzielę.

13. Parafia Podwyższenia Krzyża Św. zaprasza na Pielgrzymkę autokarową do Fatimy od 16-30 lipca br. W planie pielgrzymki również La Salette, Lourdes, Santiago de Compostella. Szczegółowe informacje dla zainteresowanych znajdują się na stronie internetowej naszej parafii.

14. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionego tygodnia!