23.08.2020

Gdyby myślał o robieniu kariery u boku Jezusa, nie zostałby Pierwszym.

XXI Niedziela – Odpust św. Bartłomieja

 1. Dziś w kościele parafialnym w Szydłowicach przeżywamy uroczystość odpustową ku czci św. Bartłomieja Apostoła – patrona naszej parafii. Głównym celebransem Sumy odpustowej o godz. 13:00 będzie Witold Baran CSsR. Po Mszy Św. procesja eucharystyczna wokół kościoła. Serdecznie zapraszam asystę procesyjną, druhów strażaków i wszystkich parafian do wspólnego świętowania.
 2. Dziękuję władzom samorządowym, mediom, parafianom za pomoc w przygotowaniu wydarzenia: Echo… Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów we Wrocławiu. W miniony czwartek zostały zaprezentowane filmy wyróżnione na wrocławskim festiwalu: Sprawiedliwi, Jako w niebie tak i w Komańczy, Bóg w Krakowie oraz Pionierzy. Byli obecni goście specjalni: Naczelnik Delegatury IPN w Opolu dr Tomasz Greniuch, reżyserzy: Maciej Wójcik, Dariusz Regucki i Krzysztof Kunert.
 3. Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Zachęcam przy tej okazji do lektury książek i prasy katolickiej.
 4. Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.
 5. W środę, 26 sierpnia przypada uroczystość MB Częstochowskiej. Msze Święte o godz. 16:00 w Błotach. 17:00 w Dobrzyniu i 18:00 w Szydłowicach.
 6. Nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy z racji ostatniego tygodnia m-ca: we wtorek w Szydłowicach, w środę w Błotach i w czwartek w Dobrzyniu.
 7. W sobotę, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego, po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosili go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym całym narodzie.
 8. Ostania niedziela sierpnia, kończący się czas wakacji i urlopów przynaglają nas do wdzięczności za wszelkie Boże dary, które stały się naszym udziałem w minionych miesiącach. Na progu nowego roku szkolnego proszę o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonują się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na łamaniu chleba.
 9. W sprawach kancelaryjnych najpierw proszę o kontakt tel. 77.412 69 84.
 10. Zachęcam do lektury wakacyjnych numerów prasy katolickiej. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i miesięcznik Nowe Życie.
 11. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. W Szydłowicach o posprzątanie proszę następujących parafian: Lidia i Bolesław Drozd, Anna i Adam Szyper, Helena i Stanisław Koziar, Grzegorz Owsiak, Grażyna i Andrzej Wirga.
 12. W Dobrzyniu dziękujemy za piękne udekorowanie nowożeńcom Dorocie i Szymonowi, a o posprzątanie kościoła proszę następujących parafian: Zdzisławę Bednarską, Alinę i Piotra Kobusińskich, Barbarę i Leszka Bednarskich, Agatę i Rafała Bednarskich.
 13. Biuletyn parafialny dostępny jest na parafialnej stronie internetowej.
 14. Sobotnia Msza Św. o godz. 18:00 w Szydłowicach jest Mszą Świętą niedzielną.
 15. Solenizantów i jubilatów tygodnia powierzam opiece św. Bartłomieja Apostoła i Matki Bożej Częstochowskiej.
 16. Wszystkim Parafianom i gościom dziękuję i proszę o odpowiedzialność, rozwagę i rozsądek w zachowaniu zaleceń sanitarnych – zakrywamy usta, nos, zachowujemy dystans. Wszystkim życzę błogosławionego tygodnia!