27.08.2023

stacja7.pl

Gdyby myślał o robieniu kariery u boku Jezusa, nie zostałby Pierwszym.

XXI Niedziela w ciągu roku – Odpust św. Bartłomieja

 1. Dziś w kościele parafialnym w Szydłowicach przeżywamy uroczystość odpustową ku czci św. Bartłomieja Apostoła – patrona naszej parafii. Głównym celebransem Sumy odpustowej o godz. 13:00 będzie o. Paweł, redemptorysta. Po Mszy Św. procesja eucharystyczna wokół kościoła zakończona udzieleniem błogosławieństwa. Serdecznie zapraszam asystę procesyjną, dziewczynki do sypania kwiatków, druhów strażaków i wszystkich parafian do wspólnego świętowania.
 2. Przed nami ostatnie dni wakacyjnego odpoczynku. Dziękujemy Bogu za czas wakacji i urlopów, za wszelkie dobro, którego doświadczyliśmy w tym czasie, i za ludzi, których Bóg postawił na naszej drodze.
 3. We wtorek, 29 sierpnia, w liturgii będziemy wspominali Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Za wierność Bogu i Jego prawu został zamordowany na rozkaz króla Heroda. Tym samym stał się kolejnym prorokiem, który oddał życie, będąc głosicielem Bożej prawdy.
 4. We czwartek 31 sierpnia będziemy obchodzić 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które zakończyły strajki i rozpoczęły proces przebudowy naszego państwa. Żyliśmy ideałami solidarności, prawdy, wolności. Dziś pytamy siebie, co w naszych sercach zostało z etosu Solidarności tamtych lat?
 5. W piątek przypada 84. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamiętać o poległych w obronie ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych po skończonej wojnie w więzieniach politycznych. Prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.
 6. W dniu 1 września z inicjatywy papieża Franciszka od 2015 roku w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Jest to jakby odpowiedź na trwający w świecie kryzys ekologiczny, głośne wołanie o ochronę dóbr naturalnych na naszej planecie i mądre, racjonalne ich wykorzystywanie.
 7. Ostania niedziela sierpnia, kończący się czas wakacji i urlopów przynaglają nas do wdzięczności za wszelkie Boże dary, które stały się naszym udziałem w minionych miesiącach. Na progu nowego roku szkolnego proszę o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonują się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na łamaniu chleba.
 8. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Podczas sakramentalnego ślubowania małżonkowie zobowiązywali się do katolickiego wychowania potomstwa. Będziemy modlić się, aby wszyscy rodzice temu podołali.
 9. W przyszłą niedzielę wspólnotowa Adoracja i zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 10. Piątek 1 września to pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź na rozpoczęcie nowego roku szkolnego pół godziny przed Mszą św. we wszystkich kościołach.
 11. Pierwszosobotnia Msza Święta z nabożeństwem ku czci Niepokalanego Serca Maryi w kościele w Błotach o godz. 9:00. Niech to będzie okazja do oddania wszystkich naszych codziennych spraw, a zwłaszcza związanych z początkiem roku szkolnego, naszej Niebieskiej Matce.
 12. W sobotę 9 września będziemy przeżywać Dzień Dziękczynienia za tegoroczne plony – Dożynki Gminne. Uroczystość rozpoczniemy Mszą św. dziękczynną w kościele parafialnym w Szydłowicach o godz. 13:30.
 13. Przed nami doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę (15 września w piątek).
 14. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i dla dzieci miesięcznik Mały Gość.
 15. Zapowiedzi: Konrad Boruń, kawaler, zam. w Dobrzyniu i Karolina Janik, panna w Grodkowie, parafia św. Michała Archanioła w Grodkowie, zapowiedź druga.
 16. Dziękujemy rodzinom i parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów. Na niedzielę 4 września prosimy:
  *w Szydłowicach: (dziękujemy nowożeńcom Patrycji i Adamowi za dekorację świątyni) Elżbieta i Janusz Abel, Irena i Jerzy Sinkowscy, Aneta i Andrzej Abel, Angelika i Mateusz Abel, Wiktoria i Bartłomiej Buras;
  *w Dobrzyniu: Monika Baściuk, Iwona Tomczyk-Palacz, Beata i Michał Iwańczuk, Piotr Serwadczak, Regina i Bronisław Pawlaczek;
  *w Błotach: Halina i Zenon Zaruccy, Czesława i Albin Tracz
 17. Solenizantów i jubilatów tygodnia powierzam opiece św. Bartłomieja Apostoła.
 18. W tym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. +Danuta Mykita (l.75, Dobrzyń). Wieczny odpoczynek …
 19. Parafianom i gościom życzę błogosławionej niedzieli.

W TYCH DNIACH PATRONUJE NAM:

 • poniedziałek, 28 sierpnia – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; w uznaniu dla jego ciągłe aktualnych przemyśleń teologicznych obwołano go doktorem Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).