17.09.2023

Zbrodnia i kara. I przebaczenie. Liturgia słowa mówi dziś o tym, że istnieją granice Bożego miłosierdzia…

XXIV Niedziela w ciągu roku

Odpust w Kościele św. Stanisława Kostki w Dobrzyniu

 1. Dziś obchodzimy doroczną uroczystość odpustową w kościele filialnym w Dobrzyniu ku czci Świętego Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, głównego patrona Polski. Naszą modlitwą otaczamy młode pokolenie, aby wzrastało w wierze i bliskości Pana. Sumie odpustowej o godz. 13:00 będzie przewodniczył Dariusz Zyśk, wikariusz w parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu. Na zakończenie procesja eucharystyczna wokół kościoła. Dziękuję za wszelki trud podjęty w przygotowaniu odpustu mieszkańcom Dobrzynia, za posprzątanie i udekorowanie kościoła, za wspólną modlitwę w wigilię uroczystości na cmentarzu. Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia oprawy liturgicznej uroczystości: p. organiście, lektorom, ministrantom, asyście procesyjnej, dziewczynkom sypiącym kwiatki oraz wszystkim parafianom i gościom – Bóg zapłać!
 2. Dziś przypada także Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Naszą modlitwą otaczamy wszystkich pracujących w mediach, aby wiernie służyli prawdzie. W korzystaniu z przestrzeni medialnej niech wszystkim towarzyszy wzajemna życzliwość i szacunek. Dziękujemy także za media katolickie, które służą szerzeniu Dobrej Nowiny.
 3. Dzisiaj przypada też rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku – w modlitwach – pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej ojczyzny na Wschodzie.
 4. W czwartek, 21 września, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty.
 5. W sobotę obchodzimy wspomnienie św. o. Pio, czciciela Najświętszej Eucharystii i Matki Bożej, niezwykłego charyzmatyka. Tego dnia chcemy wyrazić wdzięczność wszystkim pochylającym się nad ludźmi chorymi i nie w pełni sprawnymi. Dziękujemy wam za samarytańską posługę, często praktykowaną w cichości i pokorze, a tak bardzo potrzebną. Niech miłosierny Bóg darzy was swoją opieką i błogosławieństwem. Zapraszam na Mszę św. Grupę Modlitewną Św. O. Pio.
 6. Dziękuję Różom Różańcowym i parafianom, którzy w środę trwali na modlitwie w dniu fatimskim w naszej parafii. Zapraszam już dziś za miesiąc 13 października na ostatni w tym roku dzień fatimski. Dziękuję parafianom za wspólne pielgrzymowanie na Jasną Górę na doroczne czuwanie duchowieństwa i wiernych archidiecezji wrocławskiej. Wszystkim przywozimy błogosławieństwo i słowa serdecznego pozdrowienia.
 7. Przypominam, że przygotowanie do sakramentów świętych odbywa się we własnej parafii. We wrześniu zapraszam do kancelarii na rozmowę duszpasterską rodziców dzieci komunijnych – kandydatów do przygotowania do I spowiedzi i Komunii.
 8. Po wakacjach rozpoczynamy pracę formacyjną we wszystkich grupach i wspólnotach w naszej parafii. Zapraszam do Wspólnoty Żywego Różańca, do Grupy Modlitewnej św. O. Pio, do Służby Liturgicznej – ministrantów. Potrzebujemy posłańców do współpracy w Parafialnym Programie Odnowy i Ewangelizacji. Chrystus Was potrzebuje! Zapraszam do włączenia się w sposób aktywny w życie parafii. „Kto nie kocha własnej parafii, nie kocha Chrystusa! Kościół, parafia bez więzi międzyludzkich przypomina cmentarz!
 9. Za tydzień w niedzielę 24 września rozpoczynamy w naszej parafii Renowację Misji Świętych, które potrwają do czwartku włącznie. Posługę Słowa będzie pełnił dla nas i pośród nas O. Wojciech Idziak, redemptorysta.
 10. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 11. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Na następną prosimy:
  *w Szydłowicach: Beata i Andrzej Gajda, Aleksandra i Piotr Piaseccy, Jolanta i Ryszard Goclon, Justyna Gralak, Łucja i Czesław Gajda; 
  *w Dobrzyniu: Krystyna Durzańska, Rawski Waldemar, Czesława Kowalska, Urszula i Janusz Jankowscy, Agata i Marek Bednarz;
  *w Błotach: Bożena i Arkadiusz Majewscy, Monika i Łukasz Andruchów.
 12. Wszystkich jubilatów i solenizantów tego tygodnia niech Bóg hojnie obdarza swoją łaską, umacnia w wierze, nadziei i miłości oraz prowadzi światłem swojej prawdy.
 13. Błogosławionego tygodnia!
W TYCH DNIACH PATRONUJĄ NAM
 • Poniedziałek, 18 września – św. Stanisław Kostka (1550-1568), zakonnik ze zgromadzenia jezuitów, patron Polski, polskiej młodzieży i nowicjuszy.
 • Środa, 20 września – św. św. Andrzej Kim Taegon (†1839), prezbiter koreański, który zginął podczas prześladowań chrześcijan; Paweł Chong Hasano, kleryk koreański, i Towarzysze, którzy ponieśli śmierć męczeńską pomiędzy 1839 a 1867 r.
 • Czwartek, 21 września – św. Mateusz Apostoł i Ewangelista (†około 60), Pan Jezus dokonał w nim cudu nawrócenia i dla Niego porzucił nieuczciwe zajęcie w komorze celnej, stawszy się Chrystusowym uczniem i autorem jednej z Ewangelii.
 • Sobota, 23 września – św. ojciec Pio z Pietrelciny (1887-1968), prezbiter, kapucyn, stygmatyk i mistyk, wielki czciciel Eucharystii i Matki Bożej.