07.05.2023

stacja7.pl

Trzy proste słowa. A kryją największą tęsknotę Kościoła.

„Ziarna słowa” to cykl krótkich audycji – podcastów – prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowano je z myślą o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Dzienniku Radia Watykańskiego. Fragmenty wystąpień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ojczyzny.


V Niedziela Wielkanocna

 1. Dziś kolejna – piąta niedziela Wielkanocy i pierwsza niedziela miesiąca maja. Gromadzimy się na Eucharystii, która jest darem nieskończonej miłości Boga. Możemy ten Wielkanocny Sakrament przyjąć i pozwolić, aby przemieniał nas wewnętrznie, czynił nas coraz bardziej podobnymi do Chrystusa. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby już tu, na ziemi, zacząć wchodzić w świętą rzeczywistość Nieba. Najdoskonalszą Nauczycielką na tej drodze jest dla nas Maryja – Ta, która wypowiedziawszy przy zwiastowaniu „fiat”, nigdy go nie cofnęła, nigdy nie odstąpiła od Bożego Syna, szła z Nim aż na Kalwarię, trwała w komunii założonej przez Niego wspólnoty – Kościoła.
 2. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca wspólnotowa adoracja Najświętszego Sakramentu i zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
 3. W Szydłowicach gościmy dziś Scholę Milusińscy Pana ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy z przedstawieniem paschalnym. Zapraszam wszystkich parafian szczególnie dzieci do udziału we Mszy św. o godz. 12:00 w Szydłowicach.
 4. W poniedziałek, 8 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Jest on wzorem dla tych, którzy kropla po kropli mają oddawać codziennie swoje życie dla gromadzenia Chrystusowej owczarni. Będziemy więc prosić Świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były naprawdę godne i święte. Eucharystia tej uroczystości o godz. 18:00 w Dobrzyniu.
 5. W sobotę, 13 maja rozpoczynamy czas nabożeństw fatimskich, nawiązujących do objawień Matki Bożej w Fatimie. Są one odpowiedzią na dwa wezwania Maryi: do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników. Nabożeństwa fatimskie odprawiamy 13. dnia miesiąca od maja do października.
 6. Początek nabożeństwa o godz. 18:00, wystawienie Najświętszego Sakramentu, majowe i modlitwa różańcowa, którą poprowadzą Róże Różańcowe. Część radosną poprowadzą RR z Szydłowic, część światła i część bolesną poprowadzą RR z Dobrzynia, część chwalebną różańca poprowadzą RR z Błot i Leśnej Wody. O godz. 20:00 Msza Św. fatimska z procesją ze światłami i z figurą MB Fatimskiej. Tego dnia przypada także 42. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Wobec nieustających ataków na jego osobę, mając przed oczami wydarzenia z 13 maja 1981 roku, tym bardziej wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór starajmy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. Intencje modlitewne składamy na kartkach przed różańcem.
 7. Przyszła niedziela, 14 maja, przykrywa święto Świętego Macieja Apostoła, wybranego do Grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego Świętego, aby wspomagał nasze wysiłki codziennego stawania się darem Boga dla braci.
 8. Przypominam, że w maju codziennie odprawiamy nabożeństwa majowe ku czci Matki Najświętszej o godz. 18:00 w kościołach w naszej parafii. Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej. W tak wielu sprawach osobistych, rodzinnych i narodowych możemy i powinniśmy prosić o Jej wstawiennictwo!
 9. Dziękujemy za posprzątanie kościołów. W tym tygodniu prosimy:
  *w Szydłowicach: Małgorzata i Piotr Drozd, Narcyza i Wojciech Stojanowscy, Lidia i Bolesław Drozd, Natalia i Bartłomiej Drozd, Anna i Adam Szyper, Grzegorz Owsiak;
  *w Dobrzyniu: Małgorzata i Zenon Chomiak, Monika i Andrzej Bakoń, Piotr Wirga, Lucyna Wirga, Józef i Helena Preis, Paweł Beck, Małgorzata Beck;
  *w Błotach: Justyna i Paweł Kowalczyk, Marta i Mieczysław Jankowscy.
 10. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny, miesięcznik Różaniec i dla najmłodszych miesięcznik Anioł Stróż.
 11. Błogosławionego Wielkanocnego tygodnia. Alleluja!