28.03.2021

To nie zbieg tragicznych okoliczności doprowadził do śmierci Jezusa. On swoje życie oddał.

Niedziela Palmowa – Męki Pańskiej

 1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.
 2. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.
 3. Dziś zapraszam o godz. 16:00 na ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
 4. Dziś po Mszy Św. zbierane będą ofiary do puszki na kwiaty i do Grobu Pańskiego oraz przygotowanie świąt. Za ofiary złożone podczas całego Wielkiego Postu – Bóg zapłać! – wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać rodzinom za posprzątanie kościołów i za piękne palmy przygotowane na dzisiejszą niedzielę.
 5. CARITAS zaprasza nas, by poprzez zakupienie Baranka wielkanocnego (z białej czekolady – cena 5 zł) wspomóc działalność charytatywną.
 6. Przez cały marzec po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin.
 7. Spowiedź w Wielkim Tygodniu: w poniedziałek w Dobrzyniu, we wtorek w Szydłowicach i w środę w Błotach od godz. 17:30 do 18:00.
 8. We wtorek o godz. 18:30 zapraszam osoby sprzątające (rodziny i parafianie z Myśliborzyc) do pomocy w dekoracji Ciemnicy i Bożego Grobu.
 9. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.
 10. Całą Liturgiczną Służbę Ołtarza zapraszam do uczestnictwa w liturgii Triduum Sacrum w kościele parafialnym w Szydłowicach. Proszę rodziców ministrantów o pomoc w dotarciu do Kościoła parafialnego.
 11. Wielki Czwartek – rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. W parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Zapraszam na godz. 18:00 do kościoła parafialnego. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu zamilkną dzwony i organy. Po Komunii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do ołtarza Wspólnotowa adoracja do godz. 21:00.
 12. Nasza parafia podobnie jak w latach ubiegłych podejmuje inicjatywę modlitwy za polskich kapłanów „Słudzy Pana, Kapłani proszą o modlitwę”. Jej celem jest modlitwa za kapłanów, którą będzie można podjąć od Wielkiego Czwartku.
 13. W Wielki Piątek – Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 9:00 do godz. 18:00. Zapraszam Róże Różańcowe, Grupy Modlitewne, ministrantów, dzieci, młodzież i całe rodziny i dorosłych. O godz. 15:00 zapraszam na Drogę Krzyżową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia – rozpoczniemy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. Podczas Adoracji Krzyża złożymy ofiarę na utrzymanie Bazyliki Bożego Grobu w Jerozolimie i potrzeby Kustodii Ziemi Świętej.
 14. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych, od tego postu nie ma dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę.
 15. Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii. Adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 9:00 do godz. 20:30.
 16. Święcenie pokarmów – z pomocą Druhów Strażaków przy każdym domu w poszczególnych miejscowościach. Początek o godz. 10:00 w Błotach i w Leśnej Wodzie, o godz. 11:30 w Dobrzyniu i od godz. 13:00 w Szydłowicach i Myśliborzycach.
 17. Wigilia Paschalna. Liturgię rozpoczniemy o godz. 21:00. Zabierzmy na nią świece.
 18. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń. Tekst modlitwy błogosławieństwa znajdziemy na stronie www parafii.
 19. W pilnej potrzebie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania lub przyjęcia Komunii Świętej poza Mszą świętą – proszę o kontakt telefoniczny.
 20. Kancelaria jest nieczynna. W sprawach pilnych (pogrzeb) proszę najpierw o kontakt telefoniczny.
 21. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów.
 22. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i miesięcznik Mały Gość dla dzieci.
 23. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów.
 24. Módlmy się w intencjach związanych z zagrożeniem spowodowanym wirusem, szczególnie za osoby chore, pracowników służby zdrowia oraz o uchronienie od choroby naszych bliskich i nas samych.
 25. Dziękujemy za posprzątanie kościołów i przygotowanie palm. W tym tygodniu przedświąteczne sprzątanie kościoła w Szydłowicach we wtorek o godz. 18:30:
  *w Szydłowicach: Ewa i Piotr Kuźniar, Stanisław Owsiak, Agnieszka i Paweł Owsiak, Monika i Adam Talkowscy, Iwona i Zygmunt Wolan, Owsiak Henryk, Elżbieta i Mariusz Wolan, Anna i Ryszard Wolańscy, Emilia i Czesław Talkowscy, Kamila i Krzysztof Otoccy,
  *w Dobrzyniu: Beta i Marek Pawliszyn, Anna i Sławomir Krzywy, Mariola i Łukasz Kowalscy, Wioletta i Piotr Daniel, Sylwia i Maciej Mościccy,
  *w Błotach: Krystyna i Henryk Popik, Anna i Daniel Łagodzińscy
 26. W czasie epidemii i obowiązujących zaleceń sanitarnych, #ZostańWDomu i #NieNarażajSiebieIinnych w budynkach kościelnych może przebywać 1 osoba na 20m2. Proszę o przyjęcie tego ze zrozumieniem. Pierwszeństwo udziału we Mszy Św. ma rodzina, która zamówiła intencję mszalną (1-2 osoby). Proszę, aby w kościołach zajmować pierwsze ławki zachowując 2 metrowe odległości pomiędzy sobą.
 27. Wszystkim Parafianom dziękuję i proszę o odpowiedzialność, rozwagę i rozsądek. Życzę pokoju serca na dni Wielkiego Tygodnia!