24.03.2024

To nie zbieg tragicznych okoliczności doprowadził do śmierci Jezusa. On swoje życie oddał.

 1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć. Są przewidziane nagrody w konkursie na najpiękniejszą palmę.
 2. Już po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.
 3. Przypominam o „Jałmużnie” – wielkopostnej akcji CARITASU, są jeszcze do nabycia Paschlane Baranki z białej czekolady (cana 10zł).
 4. Dziś o godz. 16:00 nabożeństwo GORZKICH ŻALI z ostatnią nauką pasyjną. Katecheza dla kandydatów do bierzmowania w niedzielę po nabożeństwie Gorzkich Żali.
 5. Dziś po Mszy Św. zbierane będą ofiary do puszki na przygotowanie świąt, kwiaty i świece do Grobu Pańskiego. Za ofiary złożone podczas całego Wielkiego Postu – Bóg zapłać! – wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać za piękne palmy przygotowane na dzisiejszą niedzielę.
 6. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.
 7. SPOWIEDŹ w Wielkim Tygodniu: w poniedziałek w Dobrzyniu, we wtorek w Szydłowicach i w środę w Błotach po Mszy św. o godz. 17:00, oraz w par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu na zakończenie Miejskiej Drodze Krzyżowej spowiedź od godz. 21:40.
 8. We wtorek o godz. 18:30 zapraszam osoby sprzątające (rodziny i parafianie z Szydłowic) do pomocy w dekoracji świątecznej kościoła parafialnego w Szydłowicach.
 9. Całą Liturgiczną Służbę Ołtarza zapraszam do uczestnictwa w liturgii Triduum Sacrum w kościele parafialnym w Szydłowicach. Proszę rodziców ministrantów o pomoc w dotarciu do Kościoła parafialnego.
 10. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.
 11. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu zamilkną dzwony i organy. Po homilii odbędzie się obrzęd umycia nóg 12 mężczyznom, a po Komunii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do ołtarza Wspólnotowa adoracja do godz. 21:00. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 21:00.
 12. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 9:00 zapraszam na wspólne celebrowanie „ciemnej jutrzni” połączonej z godziną czytań. O godz. 15:00 zapraszam na Drogę Krzyżową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia – rozpoczniemy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego.
 13. Druhów Strażaków z OSP ze wszystkich jednostek naszej parafii prosimy o podjęcie straży honorowej przy Grobie Pańskim do godz. 20:45 w Wielką Sobotę. Podczas Adoracji Krzyża złożymy ofiarę na utrzymanie Bazyliki Bożego Grobu w Jerozolimie i potrzeby Kustodii Ziemi Świętej.
 14. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, całkowite powstrzymanie się od potraw mięsnych, od tego postu nie ma dyspensy. Post Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Obowiązuje on wszystkich między 18. a 60. rokiem życia. (spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta). Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 15. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim do godz. 20:45. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. O godz. 9:00 zapraszam na wspólne celebrowanie liturgii godzin – „ciemnej jutrzni” połączonej z godziną czytań. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego.
 16. Błogosławieństwo pokarmów: o godz. 10:00 w Błotach, o godz. 10:30 w Dobrzyniu i o godz. 11:00 w Szydłowicach. Podczas poświęcenia będziemy mogli złożyć dary dla potrzebujących pomocy z naszej parafii i na stół dla druhów strażaków.
 17. Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem liturgię Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy po zmroku o godz. 21:00. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na liturgię przynosimy ze sobą świece chrzcielne (proszę o odpowiednie zabezpieczenie świec rozlewaniem się wosku). Na zakończenie Liturgii Paschalnej procesja rezurekcyjna. Proszę o przygotowanie chorągwi i baldachimu na procesję rezurekcyjną.
 18. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.
 19. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
 20. Dziękujemy za posprzątanie kościołów i przygotowanie palm. W tym tygodniu o dekorację świąteczną prosimy:
  *w Szydłowicach: Kamila i Damian Zborowscy, Barbara i Edward Piotrowscy, Justyna i Stanisław Piotrowscy, Lucyna i Ryszard Zborowscy, Agnieszka i Franciszek Wer, Anna i Piotr Przybylscy, Jolanta Guguła, Tomasz Guguła, Dorota i Józef Drozd, Małgorzta i Mieczsław Owsiak;
  *w Dobrzyniu: Waldemar Rawski, Urszula i Janusz Kowalscy, Afata i Marek Bednarz, Janina Mochniak, Halina i Jarosław Cybulscy;
  *w Błotach: Anna i Mariusz Prokopowicz, Halina i Zenon Zaruccy, Czesława i Albin Tracz, Krystyna i Henryk Popik, Anna i Daniel Łagodzińscy.
 21. Zapraszam na Pielgrzymkę autokarową do Sanktuarium w Medjugorie 22-29 czerwca 2024r. Zapisy i informacje u ks. Proboszcza.
 22. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny, miesięcznik Mały Gość.
 23. Bóg zapłać! dla rodzin z Dobrzynia, które złożyły ofiarę na zakup nowego zwmacniacza do kościoła w Dobrzyniu, proszę o to wszystkich parafian. Do tej pory uczuniło to 105 z 161 rodzin.
 24. Solenizantów i jubilatów tego tygodnia zapewniam o życzliwości i modlitwie.
 25. Wszystkim parafianom i gościom życzę błogosławionego Wielkiego Tygodnia!