26.11.2023

Słowo Boże ze szczegółami opisuje, jak będzie wyglądał koniec: zakończenie misji Chrystusa.

1. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół uroczystość tę obchodzi się w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Bogiem i bliźnimi, z umacniania mojej wiary, nadziei i miłości. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności Królestwa, w którym Bóg „otrze wszelka łzę” i będzie wszystkim we wszystkich.
  2. Zapraszam wraz z Parafialnym Zesołem Odnowy i Ewangelizacji do odkrycia na nowo wartości Zgody i do przeżycia podczas liturgii XXVI Wydarzenia ewangelizacyjnego: Zgoda buduje Rodzinę.
  3. Parafialny Zespół Synodalny udaje się dziś na zaproszenie JE Ks. Abpa Józefa Kupnego do Wrocławia na Diecezjalne Spostanie Zespołów Presynodalnych w ramach przygotowań do Synodu Archidiecezji.
  4. W środę, zbliżając się do zakończenia obecnego roku liturgicznego, podczas Nowenny o godz. 17:00 w Błotach złożymy nasze podziękowania i prośby na ręce Tej, która jest naszą ucieczką, pomocą w uciskach i smutkach!
  5. W czwartek, 30 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, rodzonym bratem Świętego Piotra. Tradycja głosi, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże Świętego Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego patrona również w sprawach matrymonialnych i orędownika w wypraszaniu potomstwa. Świąteczna Msza Święta w kościele w Dobrzyniu o godz. 17:00.
  6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi w naszych kościołach pół godziny przed Mszą św.
  7. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian tych żyjących, ale również tych, którzy odeszli już do Domu Pana, Tej, która jest naszą Królową, Matką litości, Pośredniczką. Uczynimy to zwłaszcza podczas pierwszosobotniego nabożeństwa po Mszy Świętej o godz. 8:30 w Błotach. Odwiedziny chorych i seniorów w domach z posługą sakramentalną w sobotę od godz. 9:30.
  8. Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. W przyszłą niedzielę, 3 grudnia, wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszeni i odpowiednio duchowo przygotowani. Z racji 1.niedzieli m-ca wspólnotowa Adoracja i zmaiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
  9. Zapraszam do współpracy w grupach modlitewnych i apostolskich naszej parafii: do Wspólnoty Żywego Różańca, do Grupy Modlitewnej św. O. Pio, do Służby Liturgicznej – ministrantów. Zapraszam do Grupy Synodalnej. Potrzebujemy posłańców do współpracy w Parafialnym Programie Odnowy i Ewangelizacji. Chrystus Was potrzebuje! Zapraszam do włączenia się w sposób aktywny w życie parafii. „Kto szuka Chrystusa pomijając własną parafię, traci czas!”
  10. Katecheza i spotkania formacyjne dla zaangażowanych w Parafialny Program Odnowy i Synod Archidiecezji odbywają się w środę o godz. 19:30 w Szydłowicach.
  11. Niech naszej listopadowej refleksji nad przemijaniem towarzyszy dobra lektura. Polecam nowy numer tygodnika Gość Niedzielny.
  12. Dziękujemy parafianom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Na następną adwentową niedzielę (i o wieniec adwentowy) prosimy:
    *w Szydłowicach: Narcyza i Wojciech Stojanowscy, Lidia i Bolesław Drozd, Natalia i Bartłomiej Drozd, Anna i Adam Szyper, Grzegorz Owsiak;
    *w Dobrzyniu: Alicja i Karol Pacholewicz, Beata Pawliszyn, Anna i Sławomir Krzywy, Mariola i Łukasz Kowalscy, Wioletta i Piotr Daniel, Sylwia i Maciej Mościccy;
    *w Błotach: Alicja Pasierbska, Alicja i Tomasz Jarosławscy.
  13. Wszystkich jubilatów i solenizantów tego tygodnia niech Bóg hojnie obdarza swoją łaską, umacnia w wierze, nadziei i miłości oraz prowadzi światłem swojej prawdy.
  14. Wszystkim parafianom i gościom życzę błogosławionego tygodnia!