30.07.2023

Na tym polega mądrość: wybrać jedno i najważniejsze. A potem to realizować.

XVII Niedziela w ciągu roku

„Ziarna słowa” to cykl krótkich audycji – podcastów – prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowano je z myślą o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Dzienniku Radia Watykańskiego. Fragmenty wystąpień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ojczyzny.


 1. W najbliższym tygodniu przekroczymy progi sierpnia. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję! Naszym pośrednikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.
 2. We wtorek, 1 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią Świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nie naprawione.
 3. We wtorek 1 sierpnia przybędą do nas pielgrzymi w pieszej Pielgrzymce z Legnicy na Jasną Górę. O godz. 9:45 pielgrzymi odprawią Mszę Św. w kościele w parafialnym w Szydłowicach, a następnie odpoczynek na obiad w ogrodach parafialnych. W imieniu pielgrzymów i własnym zwracam się z prośbą do wszystkich parafian, druhów strażaków – tak jak w minionych latach – o pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla pielgrzymów.
 4. Tego samego dnia mija rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Poległym za wolność ojczyzny winni jesteśmy przynajmniej naszą modlitewną pamięć. Rozpoczynają się też Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które będą trwały do niedzieli, 6 sierpnia.
 5. W piątek, 4 sierpnia, w liturgii wspominamy Świętego Jana Marię Vianneya, patrona wszystkich proboszczów.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek wspólnotowa Adoracja od godz. 17:00 w Dobrzyniu.
 7. W pierwszy piątek miesiąca 4 sierpnia, Msza Święta o godz. 15:00 w Błotach, o godz. 16:30 w Dobrzyniu i o godz. 18:00 w Szydłowicach. Po niej nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spowiedź święta pierwszopiątkowa pół godziny przed Mszą świętą.
 8. Odwiedziny chorych i seniorów w domach w I piątek m-ca od godz. 9:00.
 9. W przyszłą niedzielę, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich. W tym dniu w naszej parafii będzie gościł z posługą Słowa misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej.
 10. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. Na niedzielę 6 sierpnia prosimy:
  *w Szydłowicach: Katarzyna i Damian Pytlakowscy, Iga i Jacek Iskra, Halina i Ryszard Brzeziccy, Urszula i Krzysztof Chrzanowscy, Anna i łukasz Sinkowscy;
  *w Dobrzyniu: Maria Szczepaniak, Feliks Szczepaniak, Iwona i Radosław Szachnowscy, Elżbieta szostak, Jolanta i Waldemar Kowalscy;
  *w Błotach: Helena i Stanisław Rudzccy, Katarzyna i Wołodia Bodner.

  Na niedzielę 13 sierpnia prosimy:
  *w Szydłowicach: Wiesława i Modest Gogół, Paulina i Szymon Żyła, Helena i Zbigniew Drozd, Anna i Krzysztof Serwadczak; Alicja Siwiecka;
  *w Dobrzyniu: Irena i Czesław Mielnik, Monika i Grzegorz Mularz, Małgorzta i Marek Smok, Czesław Bobra, Maria Szadorska;
  *w Błotach: Agnieszka i Przemysław Świć, Katarzyna i Zbigniew Popek.
 11. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
 12. Dzisiaj w Dobrzyniu i w Szydłowicach przeprowadzimy zbiórkę do puszek na renowację cmentarza w Prusach i sprawującego pieczę nad nim Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Bóg zapłać!
 13. Podczas błogosławieństwa pojazdów z okazji wspomnienia św. Krzysztofa na pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu „1gr za 1km” zebrano kwotę 1479,00 zł. Bóg zapłać wszystkim kierowcom!
 14. W sprawach kancelaryjnych najpierw proszę o kontakt tel. 77 412 69 84.
 15. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzę obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Niepokalanej.
 16. Wszystkim odpoczywającym na wakacjach i urlopach oraz naszym gościom życzę radości i pięknych chwil w gronie rodziny i przyjaciół. Miłej niedzieli oraz błogosławionych wakacyjnych dni!