15.12.2019

Dowodem działania Boga są szczególne znaki. One też pozwalają Go rozpoznać.

III Niedziela Adwentu

1. Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu Świętego Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się szaty różowe.

2. W tym tygodniu, od wtorku, rozpoczniemy okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszym Kościołem parafialnym, w którym uczymy się przyjaźni z Panem Bogiem, aby dalej w niej wzrastać, dojrzewać i dzielić się nią z innymi.

3. Najlepszym przygotowaniem do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia niech będzie oczyszczenie i umocnienie serc w sakramencie pokuty. Spowiedź święta codziennie przed i po Mszy św. o godz. 7:00. W tygodniu spowiedź będzie miała miejsce w parafiach naszego dekanatu: w poniedziałek – par. Mąkoszyce, we wtorek – par. Karłowice, w środę – par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu, w czwartek – par. w Lubszy, w piątek – par. w Czepielowicach i w sobotę – par. w Stobrawie.

4. Dzisiaj rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.

5. W najbliższy wtorek przypadają 83. urodziny papieża Franciszka – w osobistych modlitwach polecajmy jego osobę i posługę Bożej Opatrzności, aby prowadził bezpiecznie Kościół przez niespokojne współczesne czasy.

6. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritas (do nabycia we wszystkich kościołach). Miejmy wrażliwe i otwarte serca. Wielu chciałoby wykreślić z nich Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu.

7. Przed świętami Bożego Narodzenia zazwyczaj myślimy też o świątecznych prezentach, zwłaszcza dla dzieci. Zwyczaj ten ma swoje religijne uzasadnienie. Może wyrażać wszelkie dobro, jakie Jezus Chrystus przyniósł całej ludzkości. Nie zapominajmy przy tej okazji o dzieciach, którym może od lat nikt nie daje świątecznych upominków. Zechciejmy je dostrzec wokół siebie i poszerzyć swoje serca. Pan Jezus zapewnia: „Coście uczynili jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Radość tych dzieci będzie dla nas najlepszą zapłatą.

8. Szczególnym znakiem adwentowego oczekiwania jest nasz udział w Mszach Świętych roratnych ku czci Najświętszej Maryi Panny, sprawowanych w dni powszednie adwentu. Przychodząc na roraty przynosimy świece, a młodzież i dzieci przygotowują lampiony i uczestniczą w procesji na wejście. Proszę rodziców i dziadków, by pomogli swoim dzieciom i wnukom przygotować adwentowe lampiony i w miarę swoich możliwości zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła. Kontynuujmy nasz udział w Mszach Świętych roratnych, sprawowanych codziennie o godz. 7:00. W tym tygodniu już ostatnia okazja, aby uczestniczyć we Mszy Świętej roratnej.

9. Bóg zapłać za osobistą i wspólnotową modlitwę oraz złożone ofiary jako wyraz łączności z Kościołem na Wschodzie w Dniu Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie w minioną niedzielę, zebraliśmy kwotę 580,50PLN. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom!

10. W adwentowe niedziele zapraszam do kościoła parafialnego o godz. 15:00 na adwentową Godzinę Miłosierdzia.

11. W tym tygodniu w sprawach kancelaryjnych zapraszam bezpośrednio po Mszy św. rano lub proszę o kontakt telefoniczny.

12. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.

13. Dziękuję parafianom, którzy wzięli udział w rekolekcjach adwentowych (choć jest to nasz obowiązek), dziękuję za pomoc w przygotowaniu i podczas rekolekcji: p. kościelnym, ministrantom, p. organiście i paniom za przygotowaniu posiłku dla kapłanów spowiedników. Dziękuję za modlitwę w int. naszego rekolekcjonisty.

14. Dziękuję za przygotowanie wydarzenia ewangelizacyjnego – Obdaruj mnie błogosławieństwem!

15. Dziękujemy parafianom, którzy posprzątali i udekorowali kościoły na dzisiejszą adwentową niedzielę.

16. Rada Rodziców ze SP w Dobrzyniu zaprasza dziś w niedzielę 15 grudnia od godz. 13:00 do 15:00 na kiermasz świąteczny z dobrym niedzielnym ciastem i kawą.

17. Serdeczną pamięcią otaczam wszystkich solenizantów i jubilatów rozpoczętego tygodnia. Niech radość w Panu będzie Waszym udziałem.

18. W minionym tygodniu odszedł do wieczności śp. Roman Szostak z Szydłowic. Wieczny odpoczynek…

19. Parafianom i gościom życzę dobrej niedzieli i błogosławionych ostatnich adwentowych dni.