28.05.2023

Nowe stworzenie: Jezus tchnął w uczniów jak kiedyś Bóg, stwarzając człowieka.

Zesłanie Ducha Świętego

„Ziarna słowa” to cykl krótkich audycji – podcastów – prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowano je z myślą o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Dzienniku Radia Watykańskiego. Fragmenty wystąpień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ojczyzny.

1. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce Zielonymi Świątkami, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie zgromadzeni wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą!
  2. Dziś dzień rocznicy I Komunii na Mszy świętej o godz. 12:00 w Szydłowicach.
  3. Jutro, w poniedziałek, 29 maja (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu.
  4. W środę, 31 maja, przypada święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ona jest świątynią Ducha Świętego od chwili Zwiastowania i niesie go innym, jak swojej krewnej – Elżbiecie podczas nawiedzenia, aby mógł się dalej rozlewać na całe stworzenie. Zapraszam na Eucharystię i ostatnie nabożeństwo majowe o godz. 18:00.
  5. W tym tygodniu wchodzimy w miesiąc czerwiec poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie o godz. 18:00 będziemy celebrowali nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości. Ta czerwcowa modlitwa celebrowana w domach, przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach jest bowiem wyrazem naszej wiary w wielkie miłosierdzie Boże.
  6. W czwartek, 1 czerwca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W Kościele w Polsce jest ono obchodzone od 2013 roku. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.
  7. W obchodzony również w najbliższy czwartek Międzynarodowy Dzień Dziecka na Eucharystię o godz. 18:00 zapraszam przede wszystkim dzieci z rodzicami, aby wspólnie modlić się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach.
  8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
    *w czwartek – dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Pańskiej Winnicy, także z naszej wspólnoty parafialnej, adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 w Dobrzyniu.
    *w piątek – będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru miłosierdzia Bożego. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. Spowiedź pół godziny przed Mszą św.
    *w sobotę – powierzymy naszą wspólnotę, każde rodzące się w niej i godnie kończące się życie Niepokalanemu Sercu Maryi – najlepszej z Matek, pierwszosobotnie nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej o godz. 7:45 w Błotach.
  9. Odwiedziny chorych i seniorów w domach: w Szydłowicach w piątek od godz. 19:00, pozostałe miejscowości w sobotę od godz. 10:00.
  10. W sobotę przypada też 13. rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Przez wstawiennictwo tego polskiego Błogosławionego Kaplana będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.
  11. W przyszłą niedzielę, 4 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień dziękczynienia.
  12. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. W tym tygodniu prosimy:
    *w Szydłowicach: rodziny z Myśliborzyc: Ewa i Piotr Kuźniar, Monika i Adam Talkowscy, Albina i Stanisław Owsiak, Agnieszka i Paweł Owsiak, Iwona i Zygmunt Wolan;
    *w Dobrzyniu: Anna i Sławomir Krzywy, Mariola i Łukasz Kowalscy, Wioletta i Piotr Daniel, Sylwia i Maciej Mościccy, Jolanta i Tomasz Preis;
    *w Błotach: Anna i Robert Zwiazek, Anna Szpineta.
  13. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
  14. Zapowiedzi – do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się:
    * Rafał Jureczka, kawaler, zamieszkały w Myśliborzycach, par. tutejsza i Agnieszka Skolik, panna, zamieszkała w Rozmierzy, par. Św. Michała Archanioła w Rozmierzy, zapowiedź trzecia;
    * Adam Szymula, kawaler, zamieszkały w Myśliborzycach, par. tutejsza i Patrycja Ostrowska, panna, zamieszkała w Zabrzu, par. św. Wojciecha, zapowiedź druga.
  15. Parafianom i gościom życzę błogosławionego tygodnia.