21.05.2023

Uczniowie patrzą w niebo. Jezus każe im mocno stąpać po ziemi.

Wniebowstąpienie Pańskie

„Ziarna słowa” to cykl krótkich audycji – podcastów – prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowano je z myślą o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Dzienniku Radia Watykańskiego. Fragmenty wystąpień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ojczyzny.

1. Dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). I tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela.
  2. Dziś przeżywamy dzień I Komunii Świętej w kościele parafialnym na Mszy Św. o godz. 10:30. W tym roku do pełnego udziału w Najświętszej Eucharystii przystępuje 14 dzieci. Proszę o modlitwę w int. dzieci i ich rodziców.
  3. W poniedziałek rozpoczynamy biały tydzień dzieci. W poszczególne dni białego tygodnia dzieci komunijne będą się modlić we wszystkich kościołach naszej parafii o godz. 18:00. W poniedziałek w Błotach, we wtorek w Szydłowicach, w środę – pielgrzymka dzieci do Sanktuarium na Górze św. Anny, w czwartek w Dobrzyniu i w piątek – zakończenie białego tygodnia w Szydłowicach.
  4. W kalendarzu liturgicznym pod datą 24 maja umieszczone zostało specjalne liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Ona po wniebowstąpieniu Chrystusa z Gronem Dwunastu i uczniów trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela. Dlatego właśnie do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że Maryja jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci. Nasz naród nie tylko wyróżnia się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Maryi, możemy wymienić wiele dat, kiedy doznaliśmy Jej wyraźnej opieki.
  5. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI w najbliższą środę modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku Benedykt XVI wydał list apostolski, w którym postanawia, że dzień 24 maja każdego roku ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest jeszcze prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu braci chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. My nie musimy dźwigać takich doświadczeń, zatem ofiarujmy choćby dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.
  6. W piątek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na wspólną Eucharystię i modlitwę o godz. 18:00, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.
  7. W przyszłą niedzielę, 28 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną. Wigilię tej uroczystości będziemy świętować już w sobotę, 27 maja. Do tej uroczystości od jutra przygotowujemy się przez specjalną nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas liturgii w naszym kościele lub prywatnie odmawiajmy ją w domu.
  8. W niedzielę 28 maja do udziału we Mszy Świętej o godz. 12:00 zapraszam dzieci, które w tym roku przeżywają rocznicę I Komunii św. Spotkanie dzieci i rodziców we wtorek i w piątek w Szydłowicach o godz. 19:00.
  9. W niedzielę, 28 maja, przypada 42. rocznica śmierci Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że ten Prymas Polski kolejny raz oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się przez jego wstawiennictwo za nasz naród, za naszą ojczyznę, gdyż jako zaliczony w poczet błogosławionych i świętych jest już naszym orędownikiem przed Bogiem.
  10. Zapowiedzi – do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się:
    * Rafał Jureczka, kawaler, zamieszkały w Myśliborzycach, par. tutejsza i Agnieszka Skolik, panna, zamieszkała w Rozmierzy, par. Św. Michała Archanioła w Rozmierzy, zapowiedź druga;
    * Adam Szymula, kawaler, zamieszkały w Myśliborzycach, par. tutejsza i Patrycja Ostrowska, panna, zamieszkała w Zabrzu, par. św. Wojciecha, zapowiedź pierwsza.
  11. W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego rozpoczniemy w naszej parafii Renowacje Misji Świętych, które przeżywaliśmy w ubiegłym roku.
  12. 3 czerwca w sobotę, młodzież kandydaci do bierzmowania wyjeżdża na spotkanie młodych na Lednicy, przy źródłach chrzcielnych Polski.
  13. Solenizantów i jubilatów zawierzam opiece Chrystusa Dobrego Pasterza.
  14. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. W tym tygodniu prosimy:
    *w Szydłowicach: rodzice dzieci Komunii rocznicowej, w następnym tygodniu rodziny z Myśliborzyc;
    *w Dobrzyniu: Iwona i Jarosław Kloc, Sylwia i Andrzej Kopytko, Alicja i Jan Pacholewicz, Alicja i Karol Pacholewicz, Beata Pawliszyn;
    *w Błotach: Jan Chudy, Izolda i Tomasz Świtajło.
  15. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i dla dzieci miesięcznik Mały Gość.
  16. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana: śp. Stanisława Idzi (l.64) i śp. Mieczysław Szczepaniak (l.69). Wieczny odpoczynek…
  17. Parafianom i gościom życzę błogosławionego tygodnia.