04.06.2023

W różnych miejscach Biblii Bóg przedstawia samego siebie. I przekonuje, że jest Trójcą.

Niedziela Trójcy Przenajświętszej

„Ziarna słowa” to cykl krótkich audycji – podcastów – prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Przygotowano je z myślą o 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Dzienniku Radia Watykańskiego. Fragmenty wystąpień Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Ojczyzny.

1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też pamiętać, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o mądrość Bożą i o światło Ducha Świętego. Oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Świętej!
  2. Z racji pierwszej niedzieli m-ca wspólnotowa adoracja i zmiana tajemnic we wspólnocie Żywego Różańca.
  3. Z inicjatywy metropolity warszawskiego księdza kardynała Kazimierza Nycza od 2008 roku pierwsza niedziela czerwca obchodzona jest jako Dzień Dziękczynienia. Dziękujemy naszemu Ojcu w niebie za dar odkupienia. Ale jednocześnie dziękujemy sobie wzajemnie za wszelkie gesty dobroci i braterskiej solidarności. Wychodząc z kościoła złożymy ofiarę do puszki na Sanktuarium Opatrzności Bożej w Warszawie.
  4. W najbliższy czwartek, 8 czerwca, w liturgii będziemy celebrowali uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej ojczyzny i naszego narodu. Udział w procesji eucharystycznej jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, że jest w naszym życiu zawsze obecny.
  5. W Boże Ciało Msze św. będą odprawione o 9:00 w Błotach, o godz. 11:00 w Dobrzyniu i o godz. 13:00 w Szydłowicach. Po każdej Mszy wyruszy procesja eucharystyczna do 4 ołtarzy w danej miejscowości, wg ustalonego porządku.

Ołtarze w Błotach: I – przy posesji Izoldy i Tomasza Świtajło, II – przy posesji Anny Szpinety, III – przy posesji Piotra Popika, IV – przy zakładzie Tomasza Świtajło – przygotowują parafianie z Leśnej Wody.

Ołtarze w Dobrzyniu: I – przy posesji Stanisławy Rawskiej, II – przy posesji Agaty i Marka Bednarzów, III – przy posesji Katarzyny i Ryszarda Drozdów, IV – przy posesji Marii Szczepaniak.

Ołtarze w Szydłowicach: I – przy posesji Grażyny i Romana Drozdów (przygotowują rodziny z Szydłowic – mieszkający za kościołem), II – przy strażnicy OSP (przygotowują druhowie strażacy), III przy posesji Zbigniewa i Krystyny Żółtańskich (przygotowują parafianie z Myśliborzyc) i IV – przy krzyżu w Szydłowicach.

1. Zapraszam do udziału w procesji wszystkich parafian, dzieci pierwszokomunijne i obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, uczestniczą w procesji w strojach komunijnych. Dziewczynki zapraszam do sypania kwiatów, Róże Różańcowe, młodzież proszę o niesienie chorągwi, Druhów Strażaków proszę o niesienie baldachimu nad kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament w monstrancji i o zabezpieczenia trasy procesji, ministrantów i lektorów. Proszę o udekorowanie i przystrojenie domów i okien na trasie procesji i w całej parafii oraz wywieszenie flag. To dzień wielkiej manifestacji i świadectwa naszej wiary. Czynny udział w procesji Bożego Ciała w atmosferze modlitwy jest publicznym wyznaniem naszej wiary. „Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie” – powiedział Pan Jezus.
  2. W Boże Ciało zapraszam wraz z Parafialnym Zespołem Odnowy i Ewangelizacji do przeżycia XXIV Wydarzenia ewangelizacyjnego Rodzina szkołą miłości.
  3. Abp Józef Kupny udziela wszystkim mieszkańcom Archidiecezji i przebywającym na jej terytorium dyspensy w piątek 9 czerwca br. od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i charakteru pokutnego tego dnia. Korzystając z dyspensy w tym dniu pamiętajmy o uczynkach miłości i pobożności.
  4. Od uroczystości Bożego Ciała rozpoczynają się dni eucharystyczne w naszej parafii, dawniej znane jako oktawą Bożego Ciała. Codziennie będziemy oddawać chwałę i dziękować Jezusowi za Jego obecność wśród nas. Msza Święta z procesją eucharystyczną o godz. 18:00.
  5. Nabożeństwo czerwcowe z Litanią do Serca Pana Jezusa codziennie po Mszy Świętej o godz. 18:00.
  6. Dziękujemy rodzinom za posprzątanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. W tym tygodniu prosimy:
    *w Szydłowicach: rodziny z Myśliborzyc: Anna i Ryszard Wolańscy, Małgorzata i Mariusz Horodyńscy, Emilia i Czesław Talkowscy, Kamila i Krzysztof Otoccy, Danuta Drozd – tylko sprzątanie, dekorują nowożeńcy.
    *w Dobrzyniu: Zdzisława Bednarska, Alina i Piotr Kobusińscy, Agata i Rafał Bednarscy, Barbara i Leszek Bednarscy, Marié i Andrzej Łuccy;
    *w Błotach: Anna i Józef Hładij, Czesława i Edward Hajduga.
  7. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny, miesięcznik Różaniec i dla dzieci miesięcznik Anioł Stróż.
  8. Zapowiedzi – do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się:
    * Adam Szymula, kawaler, zamieszkały w Myśliborzycach, par. tutejsza i Patrycja Ostrowska, panna, zamieszkała w Zabrzu, par. św. Wojciecha, zapowiedź trzecia.
  9. Wszystkim solenizantom i jubilatom najbliższego tygodnia życzę Bożego błogosławieństwa, mądrości i gorliwości w podejmowaniu codziennych obowiązków oraz doświadczenia bliskości Boga w drugim człowieku.
  10. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Kazimierza Szostaka (l.72, Dobrzyń). Wieczny odpoczynek…
  11. Parafianom i gościom życzę błogosławionego tygodnia.