24.12.2017

Być Sługą Boga, to wielki zaszczyt. Taka łaska spotyka tylko największych

IV Niedziela Adwentu

1. Czas adwentowego oczekiwania dopełnia się. Maryja uczy nas, jak przyjmować Boga ochotnym sercem: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.

2. W tym roku wyjątkowo czwarta niedziela Adwentu łączy się z Wigilią Bożego Narodzenia. Wieczerzę wigilijną postarajmy się przygotować wcześniej, ale do stołu zasiądźmy tradycyjnie po zachodzie słońca i przy pierwszej gwiazdce. W Wigilię, gdy przypada w niedzielę, nie obowiązuje post. Warto jednak zachować tradycję i ograniczyć ilość i jakość spożywanych w tym dniu pokarmów.

3. Zachęcam do religijnego przeżywania wieczerzy wigilijnej w rodzinnej i radosnej atmosferze. Starajmy się zachować dobre tradycje związane z tym dniem. Niech przejawem takiego przeżywania tych świąt będzie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, niestety, zanikający już w naszych rodzinach i w naszej współczesnej kulturze. Polskie kolędy zawierają bogate treści teologiczne, czerpią z narodowej tradycji i historii.

4. Dzisiaj o godz. 15:00 zapraszam do kościoła parafialnego w Szydłowicach na ostatnie nabożeństwo adwentowe.

5. Na Pasterkę zapraszam o północy do kościoła parafialnego w Szydłowicach.

6. Wierni, którzy w czasie pasterki przyjmą Komunię św., mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi – Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.

7. Jutro, w uroczystość Bożego Narodzenia, i we wtorek, w święto św. Szczepana, Msze Św. będą odprawione jak w każdą niedzielę. Tradycyjnie w drugi dzień świąt w kościołach całej Polski składamy ofiary na potrzeby katolickich uczeni i wydziałów teologicznych w Polsce.

8. Oktawę Narodzenia Pańskiego ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta. W środę 27 grudnia, wspominamy św. Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów. W czwartek, 28 grudnia, wspominamy św. Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych a w niedzielę 31 grudnia, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, zapraszam małżonków, aby odnowili przyrzeczenia małżeńskie i wraz z dziećmi przyjęli błogosławieństwo po każdej Mszy Świętej.

9. Za tydzień, w ostatnim dniu roku kalendarzowego, podczas nabożeństwa na zakończenie Mszy św. będziemy dziękować Panu Bogu za wszystkie dni kończącego się roku.

10. Odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą rozpocznę we wtorek 2 stycznia 2018 roku.

11. Dziękuję rodzinom i parafianom, którzy udekorowali świątecznie kościoły.

12. Kupując wigilijne świece Caritas wsparliśmy rodziny poszkodowane w sierpniowych nawałnicach – „Rozpal ciepło w domach poszkodowanych”. Zebraliśmy kwotę 550,00 PLN na zakup węgla. Bóg zapłać! wszystkim ofiarodawcom.

13. Bóg zapłać! za ofiary złożone z racji Opłatka, zostaną one przeznaczone na fundusz remontowy kościoła parafialnego w Szydłowicach.

14. Na niedzielną lekturę polecam świąteczno-noworoczny nr tygodnika Gość Niedzielny (cena 8 PLN) a dla dzieci Mały Gość

15. Oczekiwany Mesjasz niech szczodrze błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia.

16. Parafianom i naszym Gościom życzę błogosławionych świątecznych dni!