19.08.2018

Bóg zaprasza na ucztę. Tu czekają wszystkie Jego dary, z najcenniejszym darem życia wiecznego

XX Niedziela w ciągu roku

1. Pan Jezus poucza dzisiaj swoich słuchaczy, że On jest z nami i pozostanie obecny i żywy pod postacią chleba i wina. Każdy z nas może skorzystać z tego ożywiającego pokarmu, który nam zostawił. Co więcej, karmienie się Jego Ciałem i Krwią jest warunkiem koniecznym, aby osiągnąć życie wieczne.

2. W sierpniu często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W środę 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

3. W czwartek, w Światowym Dniu Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, będziemy modlić się za miliony ofiar, także spośród naszych krewnych i rodaków, totalitarnych i zbrodniczych systemów politycznych XX wieku. Najlepszym współczesnym przykładem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

4. W piątek, 24 sierpnia, w liturgii przypada liturgiczne święto św. Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł on Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Przez jego wstawiennictwo będziemy prosić o wzrost i umocnienie Chrystusowego Kościoła na terenach misyjnych.

5. W piątek o godz. 19:00 spotkanie Grupy Modlitewnej Św. O. Pio w kaplicy na plebani.

6. W wielu parafialnych świątyniach i sanktuariach dziękujemy za tegoroczne zbiory. Zwyczaj ten spotykamy w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboża są symbolem dojrzałości duchowej Maryi i pełni łask, jakimi Pan Bóg Ją obdarzył. Podczas tego dziękczynienia w naszej wspólnocie parafialnej, która została zaplanowana na 26 sierpnia, prosimy Ojca w niebie, aby zebrane płody ziemi służyły wspólnemu dobru. Dlatego też modlitewną pamięcią obejmiemy wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział tych dóbr.

7. W wigilię uroczystości odpustowej w sobotę o godz. 18:00 na cmentarzu parafialnym w Szydłowicach zostanie odprawiona Msza Św. w int. wszystkich spoczywających na cmentarzu. O pomoc w przygotowaniu liturgii proszę rodziny z Szydłowic, które będą pełnić „posługę Marty” w tym tygodniu.

8. W niedzielę 26 sierpnia będziemy przeżywać uroczystość odpustową ku czci św. Bartłomieja, Apostoła – patrona naszej parafii w kościele parafialnym w Szydłowicach połączoną z dziękczynieniem za tegoroczne plony – dożynkami parafialnymi. Suma odpustowa o 13:00 z procesją. Serdecznie zapraszam ministrantów ze wszystkich miejscowości, kościelnych, dziewczynki do sypania kwiatków, asystę procesyjną, druhów strażaków i wszystkich parafian. Proszę o przygotowanie wieńców dożynkowych ze wszystkich miejscowości. Starostami dożynkowymi będą nasi sołtysi.

9. W tym tygodniu zostały odnowione krzyże w Szydłowicach (oczyszczenie, konserwacja, malowanie, zabezpieczenie). Dziękuję panom Janowi Mące, Józefowi Piotrowskiemu, Ryszardowi Zborowskiemu i Markowi Kowalkowskiemu za wykonane prace.

10. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.

11. Dziękuję rodzinom za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. W Szydłowicach dziękujemy nowożeńcom Dominice i Krzysztofowi za piękne kwiaty.

12. Niech Chrystus żyjący na wieki obficie błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia.

13. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej niedzieli i dobrego wakacyjnego tygodnia!