14.04.2019

Łukasz pokazuje odpowiedzialnych za śmierć Jezusa. Nie są nimi tylko Judasz, Piłat i żołnierze, lecz cała ludzkość wszystkich czasów

Niedziela Palmowa – Męki Pańskiej

1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

2. Dziś po Mszy Św. zbierane będą ofiary do puszki na kwiaty i świece do Grobu Pańskiego. Za ofiary złożone podczas całego Wielkiego Postu – Bóg zapłać! – wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać rodzinom za posprzątanie kościołów i za piękne palmy przygotowane na dzisiejszą niedzielę.

3. CARITAS zaprasza nas, by poprzez zakupienie Baranka wielkanocnego (z białej czekolady – cena 5 zł) wspomóc działalność charytatywną.

4. O godz. 15:00 zapraszam na GODZINĘ MIŁOSIERDZIA z kazaniem pasyjnym do kościoła parafialnego w Szydłowicach.

5. W środę o godz. 19:00 zapraszam wyznaczone rodziny z Myśliborzyc do pomocy w dekoracji Ciemnicy i Bożego Grobu.

6. Spowiedź święta w kościele parafialnym w Wielki Poniedziałek i Wtorek od godz. 18:30 do 19:30. Natomiast w Wielką Środę w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu na zakończenie Miejskiej Drodze Krzyżowej spowiedź od godz. 21:30.

7. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

8. Cała Liturgiczna Służba Ołtarza i kościelni uczestniczą w liturgii Triduum Sacrum w kościele parafialnym w Szydłowicach. Proszę rodziców ministrantów o pomoc w dotarciu do Kościoła parafialnego.

9. W Wielki Czwartek w katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10:00 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.

10. Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. W parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. W naszej parafii zapraszam na godz. 18:00 do kościoła parafialnego. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu zamilkną dzwony i organy. Po homilii odbędzie się obrzęd umycia nóg 12 mężczyznom, a po Komunii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do ołtarza Wspólnotowa adoracja do godz. 21:00.

11. Nasza parafia podobnie jak w ubiegłym roku podejmuje inicjatywę modlitwy za polskich kapłanów „Słudzy Pana, Kapłani proszą o modlitwę”. Jej celem jest modlitwa za kapłanów, którą będzie można podjąć od Wielkiego Czwartku.

12. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych, od tego postu nie ma dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w kościele parafialnym o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament w procesji zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

13. W Wielki Piątek – Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 9:00 do godz. 18:00. Zapraszam Róże Różańcowe, Grupy Modlitewne, ministrantów, dzieci, młodzież i całe rodziny i dorosłych. O godz. 15:00 zapraszam na Drogę Krzyżową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia – rozpoczniemy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. Druhów Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej ze wszystkich jednostek naszej parafii proszę o podjęcie całodobowej Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 20:45 w Wielką Sobotę. Podczas Adoracji Krzyża złożymy ofiarę na utrzymanie Bazyliki Bożego Grobu w Jerozolimie i potrzeby Kustodii Ziemi Świętej.

14. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim do godz. 20:30. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych.

15. Błogosławieństwo pokarmów: o godz. 10:00 w Błotach, o godz. 10:30 w Dobrzyniu i o godz. 11:00 w Szydłowicach. Podczas poświęcenia będziemy mogli złożyć dary dla potrzebujących pomocy i dla druhów strażaków.

16. Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem liturgię Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy po zmroku o godz. 21:00. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Na liturgię przynosimy ze sobą świece chrzcielne (proszę o odpowiednie zabezpieczenie świec rozlewaniem się wosku). Na zakończenie Liturgii Paschalnej procesja rezurekcyjna. Proszę o przygotowanie chorągwi i baldachimu na procesję rezurekcyjną.

17. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

18. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

19. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i miesięcznik Mały Gość.

20. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów.

21. Parafianom i gościom życzę błogosławionego Wielkiego Tygodnia.