11.02.2018

Trąd to nie tylko choroba w wymiarze fizycznym. Trąd posiada swoją teologię – jest znakiem Bożego przekleństwa. Ma też swoją ideologię – trędowatego, skażonego należy izolować. Najciekawsze jest właśnie to, jak z tą teologią Bożego przekleństwa i ideologią getta radzi sobie Jezus.

VI Niedziela w ciągu roku

1. Chrystus, który oczyścił trędowatego i przywrócił mu nie tylko zdrowie, ale też godność dziecka Bożego, pragnie każdego z nas oczyszczać z trądu naszych grzechów. Trzeba tylko przyjść do Niego i o to poprosić.

2. Dzisiaj, w Światowym Dniu Chorego, naszymi modlitwami otaczamy chorych i cierpiących. Zachęcam do korzystania z daru, jakim w Kościele jest sakrament namaszczenia chorych. Jest to sakrament uzdrawiający: umacnia w słabości, a w przypadku osób, które nie mogą już skorzystać z sakramentu pokuty, także gładzi grzechy, jeżeli chory miał w sercu pragnienie pojednania się z Panem Bogiem. Pamiętajmy, aby w przypadku ciężkiej choroby bliskiej osoby nie zwlekać z zatroszczeniem się o udzielenie jej tego sakramentu.

3. Dzisiaj także w ostatnich dniach karnawału Kościół w Polsce rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcam do modlitwy i podjęcia dzieł miłosierdzia celem wspierania osób pragnących wyzwolenia się z nałogu alkoholizmu.

4. W środę przypada Popielec i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze Święte w tym dniu o godz. 15:00 w Błotach, o godz. 16:30 w Dobrzyniu i o godz. 18:00 w Szydłowicach. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest obrzęd posypania głowy popiołem.

5. Tego dnia podczas liturgii będziemy przeżywać III wydarzenie „Wzajemne zauważenie otwiera” – w ramach programu odnowy.

6. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Post ścisły obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcam także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W Wielkim Poście wierzących katolików obowiązuje zakaz zabaw hucznych czyli tańców, bez żadnych wyjątków pod grzechem ciężkim.

7. Już teraz zachęcam do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych:

DROGA KRZYŻOWA – w środę w Błotach, w czwartek w Dobrzyniu i w piątek w Szydłowicach. W tym tygodniu w Dobrzyniu w czwartek Msza św. o godz. 15:30 ze względu na spowiedź w parafii Mąkoszyce.

GORZKIE ŻALE – w niedziele Wielkiego Postu.

GODZINA MIŁOSIERDZIA – w niedziele Wielkiego Postu w kościele parafialnym w Szydłowicach o godz. 15:00.

Od środy do niedzieli z całym Kościołem będziemy modlić się o ducha pokuty dla każdego z nas.

8. W sobotę 17 lutego przypada dzień Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w naszej parafii. Msza Św. w Błotach o godz. 9:00 i wspólnotowa Adoracja do godz. 11:45 zakończona błogosławieństwem Najśw. Sakramentem. W Dobrzyniu o godz. 12:00 i wspólnotowa Adoracja do godz. 14:45 zakończona błogosławieństwem Najśw. Sakramentem. W Szydłowicach od godz. 15:00 wystawienie Najśw. Sakramentu z Koronką do Bożego Miłosierdzia i zakończenie Adoracji o g. 17:00 i Msza Św. na zakończenie dnia Adoracji. Proszę Róże Różańcowe, Grupę Modlitewną Ojca Pio, aby się podzieliły i adorowały Pana Jezusa w swoich miejscowościach. Zapraszam wszystkich Parafian, ministrantów, dzieci, młodzież, kandydatów do bierzmowania, do osobistej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

9. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu we wtorek od godz. 16:00 do 16:30 i w piątek od godz. 18:00.

10. Dziękuję rodzinom, które posprzątały kościoły na dzisiejszą niedzielę.

12. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i miesięcznik Nowe Życie.

13. W środę 14 lutego od godz. 9:00 w Domu Kultury w Lubszy będzie można skorzystać z bezpłatnego badania słuchu. Zachęcam do skorzystania.

14. Chrystus przywracający nam czystość serca niech wspiera szczególnie solenizantów i jubilatów tego tygodnia.

15. Wszystkim życzę błogosławionego tygodnia!