09.07.2017

baner_XIV NZ2017

XIV Niedziela w ciągu roku

1. Dziś kolejna lipcowa niedziela, 14. w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Pana Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.

2. We wtorek, 11 lipca, przypada święto św. Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież bł. Paweł VI w 1964 roku ogłosił św. Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się
i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu. Warto te miejsca odwiedzić podczas letnich wędrówek. Zapraszam też na świąteczną Eucharystię o godz. 8:00, podczas której przez wstawiennictwo św. Benedykta będziemy prosili Bożą Opatrzność o wszelkie potrzebne łaski.

3. 13 lipca 2017 r. w czwartek – Dzień fatimski i nabożeństwo fatimskie, o godz. 18:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. Część Radosna – RR z Szydłowic, Część Światła i Bolesna – RR z Dobrzynia, Część Chwalebna – RR z Błot i Leśnej Wody. O godz. 20:00 Msza Św. z procesją ze światłami i z figurą MB Fatimskiej. Zapraszam do wspólnej modlitwy.

4. 16 lipca 2017 r. w niedzielę uroczystość odpustowa w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Błotach, w związku z tym Msze św. w tym dniu będą odprawione w innym porządku: o 9:00 w Szydłowicach i o godz. 10:30 w Dobrzyniu i o godz. 13:00 Suma odpustowa w Błotach.

5. Niedziela, 16 lipca, przykrywa liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XIII wieku. Właśnie na górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych.
W tym gronie znajduje się św. Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest św. Rafał Kalinowski.

6. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.

7. 16 lipca 2016r odbędzie się zbiórka „cegiełek” na „fundusz remontowy” w Szydłowicach.

8. Zapowiedzi przedmałżeńskie: Łukasz Maciej Boruń, kawaler, zam. w Dobrzyniu i Justyna Semenowicz, panna, zam. w Dobrzyniu, zapowiedź druga.

9. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.

10. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu w czwartek i sobotę od godz. 17:00.

11. Dziękuję rodzinom, które w tym tygodniu posprzątały i udekorowały kościoły na dzisiejszą niedzielę.

12. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionego tygodnia!