08.12.2019

W tym roku na II Niedzielę Adwentu przypada wyjątkowo Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, która odkrywa przed nami pełnię błogosławieństwa.

II Niedziela Adwentu
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

1. Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, w Kościele w Polsce obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8 grudnia. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w śpiewie „Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”.

2. Podczas liturgii przeżywamy w naszej parafii wydarzenie ewangelizacyjne – Obdaruj mnie błogosławieństwem!

3. Rozpoczynamy dziś parafialne rekolekcje adwentowe: „Adwent ze świętymi. Bo świat potrzebuje prawdziwych autorytetów”. Naszym rekolekcjonistą jest Piotr Wiśniowski. Osobę naszego rekolekcjonisty i spowiedników polecam modlitewnej pamięci wszystkich parafian.

4. Dzisiejsza niedziela jest jednocześnie – już dwudziestym z kolei – Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Do puszek przed kościołem składamy ofiary na pomoc Kościołowi krajach byłego Związku Sowieckiego. Polecam ten ważny cel ofiarności Parafian.

5. Szczególnym znakiem adwentowego oczekiwania jest nasz udział w Mszach Świętych roratnych ku czci Najświętszej Maryi Panny, sprawowanych w dni powszednie adwentu o godz. 17:00. Przychodząc na roraty przynosimy świece, a młodzież i dzieci przygotowują lampiony i uczestniczą w procesji na wejście. Proszę rodziców i dziadków, by pomogli swoim dzieciom i wnukom przygotować adwentowe lampiony i w miarę swoich możliwości zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła.

6. W tych dniach wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii, 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku. Święty Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”.

7. W adwentowe niedziele zapraszam do kościoła parafialnego o godz. 15:00 na adwentową Godzinę Miłosierdzia.

8. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących przez zakup świecy Caritas, która stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. Dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez płomienia miłosierdzia. Świece są do nabycia we wszystkich kościołach (świece duże 14 zł, małe 6 zł).

9. Podczas Mszy Św. o godz. 12:00 dzieciom przygotowującym się do spowiedzi i I Komunii zostaną poświęcone i nałożone medaliki z Niepokalanej NMP.

10. W sobotę 14 grudnia odwiedzę chorych i seniorów w domach z posługą sakramentalną. Początek o godz. 9:00.

11. Rada Rodziców ze SP w Dobrzyniu zaprasza na Kiermasz świąteczny, który zostanie zorganizowany 14 grudnia w SP w Dobrzyniu o godz. 13:00.

12. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny, miesięcznik Nowe Życie.

13. Kancelaria będzie czynna w tym tygodniu tylko w środę od godz. 16:00.

14. Dziękuję parafianom, którzy posprzątali kościoły na dzisiejszą niedzielę.

15. Dziękuję rodzinom i parafianom, którzy posprzątali i udekorowali kościoły na dzisiejszą adwentową niedzielę.

16. Solenizantom i jubilatom tygodnia życzę, by Maryja Niepokalana oświecała każdą chwilę życia.

17. Wszystkim parafianom i gościom życzę błogosławionego czasu rekolekcji!