05.01.2020

Historia Jezusa rozpoczęła się długo przed Jego narodzeniem. Nieskończenie wcześniej.

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

1. Przeżywamy radość z narodzenia Pańskiego, choć to już druga niedziela po Świętach Bożego Narodzenia. Dziś pierwsza niedziela miesiąca stycznia: zmiana tajemnic różańcowych i wspólnotowa Adoracja.

2. Intencja Apostolstwa Modlitwy na miesiąc styczeń:  Aby chrześcijanie, ci, którzy wyznają inne religie, i ludzie dobrej woli szerzyli pokój i sprawiedliwość na świecie.

3. W poniedziałek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansjonem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr.

4. W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane z racji poświęcenia kredy i kadzidła tradycyjnie są przeznaczone na Krajowy Fundusz Misyjny. Polecam tę składkę ofiarności Parafian.

5. Piękną tradycją związaną z tą uroczystością staje się też organizowany w naszych miejskich i wiejskich parafiach Orszak Trzech Króli. W to wspólnotowe świętowanie włącza się wiele polskich rodzin, dorosłych i dzieci, wspólnot parafialnych. Jest to wspaniała publiczna manifestacja wiary i radości z przyjścia Zbawiciela na świat.

6. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.

7. W naszej parafii trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie, tzw. kolęda. Pamiętajmy, że kapłan przychodzi do naszych domów i mieszkań, a przede wszystkim do rodzin z Bożym błogosławieństwem. Program kolędy jest wywieszony w gablocie parafialnej.

8. Przedłużeniem radości dzisiejszej uroczystości jest zaproszenie na spotkanie opłatkowe w Dobrzyniu w imieniu Rady Sołeckiej i Parafialnej z Dobrzynia o godz. 17:00 w świetlicy w Dobrzyniu.

9. Trwają odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii. W tym tygodniu odwiedzę parafian w Myśliborzycach i Dobrzyniu. Plan kolędy dostępny jest w biuletynie i na stronie internetowej parafii.

10. W przyszłą niedzielę przypada święto Chrztu Pańskiego kończące liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.

11. Solenizantom i jubilatom nadchodzących dni życzę pokoju serc oraz Bożej opieki na codziennych drogach życia.

12. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i miesięcznik Różaniec a dla dzieci miesięcznik Anioł Stróż.

13. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionego 2020 roku!