22.08.2021

Bóg najpierw działa i objawia się w Twoim życiu. A potem wzywa, byś się opowiedział.

XXI Niedziela w ciągu roku

1. Nietrudno odnieść wrażenie, że ilość informacji jest tak duża, że trzeba stosować różne filtry, by odróżnić prawdę od fałszu i odnaleźć się w tym gąszczu. A mowa Pana Jezusa jest prosta, nie ma w niej obcych słów ani skomplikowanych zdań. Jezus jest prawdą i życiem. Jego prawda jest życiem. Zostaliśmy zaproszeni na ucztę, na której On daje nam chleb żywy – swoje ciało – abyśmy mieli życie, żyli na wieki. Tę prawdę uczmy się nieustannie odkrywać.
  2. Jutro przypadnie smutna rocznica podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzień 23 sierpnia w 2008 r. został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, obchodzony po raz pierwszy publicznie w 2011 r. w Warszawie. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy zginęli w sowieckich łagrach i niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, lecz także o tych, którzy opowiedzieli się za Bogiem i dlatego oddali zdrowie i życie w obronie godności i praw człowieka. Słyszymy o próbach relatywizowania i podważania współczesnej historii, naginania faktów w imię tzw. poprawności politycznej. Warto znać fakty, warto pamiętać i pielęgnować pamięć.
  3. W czwartek 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. Na Jasną Górę swoje kroki kierują miliony pielgrzymów. Pielgrzymują tam również nasi parafianie. W wielu domach jest czczony wizerunek Czarnej Madonny. To świadectwo naszej miłości do Matki naszego Pana, która w jasnogórskiej ikonie przebywa w naszym narodzie od wieków. Msze Święte tego dnia o godz. 16:00 w Błotach, 17:00 w Dobrzyniu i o godz. 18:00 w Szydłowicach.
  4. W wigilię uroczystości odpustowej w sobotę o godz. 18:00 na cmentarzu parafialnym w Szydłowicach zostanie odprawiona Msza Św. w int. wszystkich spoczywających na cmentarzu. O pomoc w przygotowaniu liturgii proszę rodziny z Szydłowic, które będą pełnić „posługę Marty” w tym tygodniu.
  5. W niedzielę 23 sierpnia będziemy przeżywać uroczystość odpustową ku czci św. Bartłomieja, Apostoła – patrona naszej parafii w kościele parafialnym w Szydłowicach. Suma odpustowa z procesją eucharystyczną o 13:00. Serdecznie zapraszam ministrantów ze wszystkich miejscowości, kościelnych, dziewczynki do sypania kwiatków, asystę procesyjną, druhów strażaków i wszystkich parafian.
  6. Biuletyn parafialny dostępny jest w każdym kościele i do pobrania na parafialnej stronie internetowej.
  7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.
  8. Intencja modlitewna na sierpień: Za Kościół, aby otrzymał łaskę i siłę od Ducha Świętego do zmieniania siebie w duchu Ewangelii.
  9. Dziękujemy za posprzątanie i udekorowanie kościołów na dzisiejszą niedzielę. W następnym tygodniu prosimy:
    *w Szydłowicach: Katarzyna i Leszek Preis, Lidia Owsiak, Kamila i Damian Zborowscy, Barbara i Edward Piotrowscy, Justyna i Stanisław Piotrowscy, Lucyna i Ryszard Zborowscy, Agnieszka i Franciszek Wer,
    *w Dobrzyniu: Agnieszka i Ryszard Żygadło, Mieczysław Konstanciuk, Marta i Waldemar Linkowscy, Kazimiera Kowalska, Regina i Ryszard Owsiak,
    *w Błotach: Barbara i Tadeusz Czarny, Maria Kwaśnicka.
  10. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.
  11. Trwa narodowy spis powszechny osób i mieszkań. W imieniu komisarza spisowego przypominam o obowiązku dokonania spisu.
  12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.
  13. Nasza parafia w 2016 roku przystąpiła do Programu Odnowy i Ewangelizacji. Co roku w przedostatnią niedzielę sierpnia jest organizowana Pielgrzymka Parafii Ruchu dla Lepszego Świata, która w tym roku po raz 31. odbędzie się pod hasłem: „Zgromadziliśmy się na Świętej Wieczerzy” w dniach 21-22 sierpnia a gospodarzem będzie parafia Nawiedzenia NMP w Lubszy. Celem tegorocznego spotkania jest przeżycie dorocznego wydarzenia wiary, aby nawzajem uwrażliwić się na dynamiczne doświadczenie wspólnoty parafialnej, zdolnej promować wartość ewangelicznej jedności. Mszy św. 22 sierpnia o godz. 11:30 będzie przewodniczył Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, który dokona Rekoncyliacji Ubiorów wizerunku Matki Bożej z Czerwonogrodu (1604 r.).
  14. Z tej racji w naszej parafii w niedzielę 22 sierpnia porządek Mszy św. ulega zmianie: w Błotach o godz. 8:00, w Dobrzyniu o godz. 9:15 i w Szydłowicach o godz. 17:00. Trzy parafie w Lubszy, Mąkoszycach i nasza w Szydłowicach przygotowują to wydarzenie i pragną ugościć pielgrzymów, przedstawicieli parafii, którzy przybędą na pielgrzymkę do Lubszy. Dziękuję rodzinom, które ugościły pielgrzymów.
  15. Miłej niedzieli oraz błogosławionych wakacyjnych dni!