27.10.2019

W modlitwie najważniejsza jest postawa, z którą człowiek do niej staje

XXX Niedziela w ciągu roku

1. Chrystus, wstępując do nieba, obiecał swoim uczniom: „Oto jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skocznie świata”. Szczególnym znakiem wypełnienia tych słów jest Boża obecność w naszej świątyni. Obchodząc dzisiaj dzień poświęcenia tego kościoła, dziękujmy Panu Bogu za miejsce, w którym obdarza nas swoimi łaskami, za posługującego w naszym kościele kapłana oraz za wszystkich, którzy przyczyniają się do utrzymania i pięknego wyglądu kościoła.

2. Dziś podczas liturgii przeżywamy XIII wydarzenie ewangelizacyjne: UCZMY SIĘ PRZEBACZAĆ. Dziękuję odpowiedzialnym rejonowym, posłańcom za przygotowanie.

3. Zapraszam do udziału w ostatnich w tym roku nabożeństwach różańcowych o godz. 17:00 do czwartku włącznie.

4. Zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiedź przed uroczystością Wszystkich Świętych i z racji I piątku m-ca, byśmy mogli uzyskać odpusty za siebie i za zmarłych: w Błotach w środę od godz. 16:00, w Szydłowicach w środę od godz. 18:00 i w Dobrzyniu w czwartek od godz. 16:00.

5. W piątek, 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych, uwielbimy Pana Boga w Jego świętych – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Bogu i Jego przykazaniom. W tym dniu Msze św. na cmentarzach: w Błotach o godz. 9:00, w Dobrzyniu o godz. 11:00 i w Szydłowicach o godz. 13:00. Po każdej Mszy św. wyruszy procesja żałobna podczas której będziemy się modlić się za zmarłych kapłanów, budowniczych naszych świątyń, zmarłych parafian, zmarłych z naszych rodzin oraz błogosławić nowe i odnowione groby. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy o Boże Miłosierdzie dla naszych zmarłych.

6. Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Prus Lwowskich i Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w dniu 1 listopada br. na cmentarzach odbędzie się kwesta do puszek na renowację cmentarza w Prusach k. Lwowa.

7. W sobotę, 2 listopada przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Modlimy się w tym dniu za tych, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności i w czyśćcu oczekują na wieczne zjednoczenie z Panem. Msza św. w Błotach o godz. 15:00 w kaplicy na cmentarzu, w Dobrzyniu o godz. 16:30 i w Szydłowicach o godz. 18:00.

8. Zachęcam do korzystania z możliwości uzyskania odpustu ofiarowanego za zmarłych. W dniach od 1 do 8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza z równoczesną modlitwą za zmarłych możemy codziennie uzyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami (być w stanie łaski uświęcającej, wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjąć Komunię św., pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, np. Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga).

9. Od soboty będziemy spotykać się na wspólnej modlitwie za naszych zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wypominkowych i poleciliśmy modlitwie Kościoła. Towarzyszyć jej będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia. Kartki wypominkowe proszę składać na tacę. Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane z racji wypominek.

10. Plan modlitwy wypominkowej:

* sobota – 2 listopadaLednica i Leśna Woda, Dobrzyń 1-40, Szydłowice 1-45,
* poniedziałek – 4 listopada – Dobrzyń 41–80
* wtorek – 5 listopada – Szydłowice 46–85
* środa – 6 listopada – Błota 1–44
* czwartek – 7 listopada – Dobrzyń 81–120
* piątek – 8 listopada – Szydłowice 86–130
* sobota – 9 listopada – Myśliborzyce
* środa – 13 listopada – Błota 45–90,
* czwartek – 14 listopada – Dobrzyń 121–160,

11. W tym miesiącu nie będzie specjalnych nabożeństw związanych z pierwszym piątkiem i sobotę miesiąca, ale zachęcam do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w piątek.

12. Odwiedziny chorych i seniorów z posługa sakramentalną w czwartek od godz. 9:00. Zachęcam i proszę o zgłaszanie chorych i seniorów, którzy nie chodzą do kościoła, aby mogli skorzystali z posługi sakramentalnej.

13. Za tydzień w pierwszą niedzielę m-ca wspólnotowa Adoracja i zmiana tajemnic ŻR.

14. W ubiegłą niedzielę podczas wszystkich Mszy Św. miało miejsce doroczne liczenie praktyk wiernych (tzw. Dominikantes) dla Urzędu Statystyki Kościoła. W naszej parafii we Mszy św. Uczestniczyło 361 osób – to jest ok. 27%, a Komunię Św. przyjęło 122 osoby – ok. 10% wiernych.

15. Dziękuję rodzinom i parafianom, którzy posprzątali kościoły i udekorowali kwiatami na dzisiejszą niedzielę.

16. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.

17. Kancelaria będzie czynna w tym tygodniu tylko we wtorek od godz. 16:00. W sprawach losowych proszę zgłaszać się niezwłocznie.

18. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę wielu łask Bożych na drodze do świętości.

19. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności śp. Józefa Drociaka z Dobrzynia. Wieczny odpoczynek…

20. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.