12.08.2018

Nawet jeśli stracisz sens życia, Bóg daje pokarm, byś chciał żyć. I to na wieki

XIX Niedziela w ciągu roku

1. Pan Jezus wyraźnie mówi o sobie: Ja jestem chlebem żywym. Podczas każdej Mszy Świętej odkrywamy na nowo tę prawdę. Nie chodzi tylko o uznanie cudownej obecności Ciała Chrystusa w konsekrowanym chlebie, ale o to, by tym chlebem karmić się na co dzień, bo „kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”.

2. W poniedziałek 13 sierpnia, dzień fatimski w naszej parafii: o godz. 18:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. Część Radosna – RR z Szydłowic, Część Światła i Bolesna – RR z Dobrzynia, Część Chwalebna – RR z Błot i Leśnej Wody; o godz. 20:00 Msza Św. z procesją ze światłami i z figurą MB Fatimskiej.

3. We wtorek w liturgii wspominamy św. Maksymiliana Marię Kolbego kapłana i męczennika, franciszkanina. Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w Auschwitz.

4. W środę, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Jest to święto nakazane i dlatego Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym.

5. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na środową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznej Mszy Świętej. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

6. Wraz z środowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

7. Dziś w II niedzielę sierpniową niedzielę ofiarą do puszek wspieramy szkoły katolickie w Archidiecezji Wrocławskiej.

8. Zapowiedzi: Michał Baca, kawaler, zam. w Nowej Rudzie i Mirela Wolf, panna, zam. w Dobrzyniu – zapowiedź trzecia.

9. W sobotę 18 sierpnia osoby udające się na pielgrzymkę do Góry Kalwarii – spotkania parafii z całej Polski, które podjęły program odnowy i ewangelizacji wyruszają o godz. 3:00 spod kościoła w Szydłowicach.

10. W miesiącu lipcu na fundusz remontowy kościoła w Szydłowicach zebrano wraz z wpłatami na konto kwotę 1440,00 zł.

11. W sierpniu możemy ćwiczyć naszą wytrwałość przez ascezę i wstrzemięźliwość od alkoholu. Zachęcam do podejmowania zobowiązania abstynenckiego w sierpniu.

12. W piątek w godzinach przedpołudniowych zamarła śp. Grażyna Nowok z Dobrzynia. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 10:00 na cmentarzu w Brzegu. Wieczny odpoczynek…

13. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.

14. Dziękuję rodzinom za posprzątanie kościołów i udekorowanie na dzisiejszą niedzielę.

15. Maryi wniebowziętej polecamy jubilatów i solenizantów całego tygodnia.