29.10.2017

baner_XXXNZ2017

Miłość, to siła podtrzymująca nasze życie. Na niej opiera się całe Prawo i Prorocy

XXX Niedziela w ciągu roku

1. Dzisiejsza, ostatnia niedziela października, w kalendarzu liturgicznym obchodzona jest jako rocznica poświęcenia własnego kościoła, czyli oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Dzisiaj dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się na modlitwie, na liturgii, w którym sprawujemy Najświętszą Ofiarę i inne sakramenty. Ale z tym dzisiejszym dziękczynieniem wiąże się też zobowiązanie, abyśmy jako wspólnota odpowiednio dbali o to miejsce szczególnej obecności Pana Boga. Musimy zadbać o to, aby nasz parafialny kościół ciągle piękniał, aby również od strony materialnej był miejscem godnym swego Gospodarza. Jesteśmy to winni również wobec przyszłych pokoleń, które tu po nas przyjdą, aby uzewnętrzniać swoją wiarę i chwalić Trójjedynego Boga.

2. We wtorek ostatnie nabożeństwo różańcowe. Dziękuję wszystkim parafianom, którzy przez cały miesiąc październik wspólnie każdego dnia odmawiali różaniec. Od czwartku natomiast będziemy spotykać się na wspólnej modlitwie za naszych zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wypominkowych i poleciliśmy modlitwie Kościoła. Towarzyszyć jej będzie rozważanie tajemnic różańcowych. Kartki wypominkowe proszę składać na tacę. Bóg zapłać za wszelkie ofiary złożone z racji wypominek.

3. We wtorek zapraszam na Mszę św., różaniec i na spotkanie Grupę Odnowy i Ewangelizacji.

4. Zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiedź przed uroczystością Wszystkich Świętych i z racji I piątku m-ca, byśmy mogli uzyskać odpusty za siebie i za zmarłych: w Błotach w poniedziałek od godz. 16:30, w Dobrzyniu we wtorek od godz. 16:00 do 17:15, w Szydłowicach we wtorek od godz. 17:30 (Msza św. i ostatnie nabożeństwo różańcowe o godz. 18:00).

5. W środę, 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych, uwielbimy Pana Boga w Jego świętych – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Panu Bogu i Jego przykazaniom. Dla nas są oni drogowskazami na drodze do wieczności na radosne spotkanie z Ojcem w niebie. Pamiętajmy, że w tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. W tym dniu Msze św. na cmentarzach: w Błotach o godz. 9:00, w Dobrzyniu o godz. 11:00 i w Szydłowicach o godz. 13:00. Po każdej Mszy św. wyruszy procesja żałobna podczas której będziemy się modlić się za zmarłych kapłanów, budowniczych naszych świątyń, zmarłych parafian, zmarłych z naszych rodzin oraz błogosławić groby. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy o Boże Miłosierdzie dla naszych zmarłych.

6. Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Prus Lwowskich i Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w dniu 1 listopada br. na cmentarzach odbędzie się kwesta do puszek na renowację kaplicy i cmentarza w Prusach k. Lwowa.

7. W tych listopadowych dniach w sposób szczególny pamiętamy też o naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenie dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane, zanieśmy im dar modlitwy, a zwłaszcza dar ofiary Mszy Świętej. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Pana Boga. W obliczu śmierci i tajemnicy życia wiecznego nie wolno nam posługiwać się pustymi słowami i gestami.

8. W czwartek, 2 listopada, przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Modlimy się w tym dniu za tych, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności i w czyśćcu oczekują na wieczne zjednoczenie z Panem. Msza św. w Błotach o godz. 15:00 w kaplicy na cmentarzu, w Dobrzyniu o godz. 16:30 i w Szydłowicach o godz. 18:00.

9. Przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Nie zaniedbujmy tej pobożnej praktyki – dzięki niej pomagamy tym, którzy poprzedzili nas w drodze do Domu Ojca.

10. W tym tygodniu kancelaria parafialna będzie nieczynna.

11. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota m-ca.

12. Odwiedziny chorych i seniorów z posługa sakramentalną w sobotę od godz. 9:00 – Myśliborzyce, Dobrzyń, Leśna Woda i Błota. Zachęcam i proszę o zgłaszanie chorych i seniorów, którzy nie chodzą do kościoła, aby mogli skorzystali z posługi sakramentalnej.

baner_wypominki2016n

13. Plan modlitwy wypominkowej:

* czwartek – 2 listopada – Lednica i Leśna Woda, Dobrzyń 1-40, Szydłowice 1-45

* piątek – 3 listopada – Błota 1-44, Dobrzyń 41-80, Szydłowice 46-85

* sobota – 4 listopada – Błota 45-90, Dobrzyń 81-120, Szydłowice 86-128

* wtorek – 8 listopada – Myśliborzyce

* czwartek – 10 listopada – Dobrzyń 121-160

14. 15 października podczas zbiórki w Szydłowicach na fundusz remontowy zebrano kwotę 1655,00 zł wraz z wpłatami na konto parafii. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

15. Dziękuję rodzinom i parafianom, którzy posprzątali kościoły i udekorowali kwiatami na dzisiejszą niedzielę.

16. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny a dla najmłodszych Mały Gość.

17. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.