22.10.2017

baner_XXIXNZ2017

Oddać Bogu co boskie, a resztę bez żalu zostawić

XXIX Niedziela w ciągu roku

1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny „Idźcie i głoście”. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, różnobarwny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów dotknięta światłem Ewangelii. Podczas różańcowych nabożeństw w tym tygodniu będziemy modlić się za dzieło misyjne Kościoła.

2. Każdy chrześcijanin na mocy sakramentu chrztu powołany jest do bezpośredniego zaangażowania się na rzecz głoszenia Ewangelii, a tym samym przyczyniania się do tego, aby społeczeństwo coraz bardziej kierowało się nauką głoszoną przez Jezusa Chrystusa. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek widzimy, jak wielka przepaść rysuje się pomiędzy naszym codziennym życiem, nie wspominając już o ekonomii i polityce, a zawartą w Ewangelii dobrą nowiną. Pamiętamy, że naszym celem jest budowanie przyjaźni z Panem Bogiem i naszymi braćmi. Jako chrześcijanie nie możemy być niekonsekwentni, rozdwojeni. Może właśnie te trudne sprawy powinniśmy powierzyć Maryi i omodlić je na różańcu. Zapraszam do modlitwy różańcowej w ostatnim tygodniu października w naszych kościołach codziennie o godz. 17:00 a w niedzielę pół godziny przed Mszą Św.

banerek_internet_TM2017_www

3. W dzisiejszą niedzielę przypada też 69. rocznica śmierci Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, wielkiego Prymasa Polski w jakże trudnych latach 1926-1948. Jego wielką troską był naród i Kościół nie tylko w Ojczyźnie, ale także rodacy wyjeżdżający w świat za chlebem. Aby na wychodźstwie nie ginęły polskie dusze, powołał specjalne zgromadzenie zakonne: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Przez wstawiennictwo tego Sługi Bożego prośmy Pana Boga, aby i dziś wielkie rzesze Polaków poszukujących lepszego bytu nie zapomniały o wierze ojców i o własnej Ojczyźnie.

4. Nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy z racji ostatniego tygodnia m-ca: we wtorek w Szydłowicach, w środę w Błotach (Msza św. o godz. 9:00) i w czwartek w Dobrzyniu. Kartki nowennowe, na których piszemy podziękowania i prośby można odebrać w zakrystii.

5. W sobotę, 28 października, w liturgii czcimy św. Apostołów Szymona i Judę Tadeusza. Zapatrzeni w ich świadectwo będziemy prosić Pana Boga o taką samą silną wiarę. Święty Juda Tadeusz uważany jest za patrona spraw beznadziejnych, wzywamy go w szczególnych potrzebach. Może warto powierzyć mu swoje problemy nie tylko w dniu jego liturgicznego wspomnienia.

6. W ostatnią niedzielę października w kalendarzu liturgicznym przypada uroczysta rocznica poświęcenia własnego kościoła dla wszystkich świątyń, poza katedrami, których data poświęcenia nie jest znana.

7. Grupa Modlitewna św. Ojca Pio spotyka się we wtorek o godz. 18:30 w kaplicy na plebani.

8. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu: we wtorek i sobotę od godz. 16:00 do 16:30. W sprawach losowych proszę zgłaszać się niezwłocznie.

9. Zbliża się listopad, miesiąc poświęcony modlitwie za naszych zmarłych. Przedstawiciele Rady Parafialnej dostarczą do wszystkich rodzin kartki wspominkowe, na których proszę czytelnie wpisać: adres ofiarodawcy, nazwiska i imiona zmarłych, których pragniemy polecić modlitwie Kościoła. Wypełnione kartki można składać na tacę bądź przynieść do zakrystii czy kancelarii parafialnej.

10. W Uroczystość Wszystkich Świętych zostaną odprawione Msze św. na cmentarzu w Błotach o godz. 9:00, w Dobrzyniu o godz. 11:00 i w Szydłowicach o godz. 13:00. Po Mszy św. procesja i poświęcenie odnowionych i nowo postawionych nagrobków.

11. Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Prus Lwowskich i Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w dniu 1 listopada br. na cmentarzach odbędzie się publiczna kwesta do puszek na dalsze prace remontowe kaplicy na cmentarzu w Prusach k/Lwowa.

12. Dziękuję rodzinom za posprzątanie kościołów i udekorowanie na dzisiejszą niedzielę.

13. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny.

14. Pozdrawiam serdecznie solenizantów i jubilatów tygodnia, przekazując im najlepsze życzenia. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej niedzieli i dobrego tygodnia.