18.06.2017

baner_XINZ2017

XI Niedziela w ciągu roku

1. Minęła połowa czerwca, miesiąca poświęconego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapytajmy się, na ilu nabożeństwach czerwcowych byłem (byłam), ile razy pobożnie odmówiłem Litanię do Serca Pana Jezusa czy Koronkę do miłosierdzia Bożego albo Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego, może jakąś inną modlitwę wynagrodzenia i przebłagania, ile chwil poświęciłem na cichą adorację i rozmowę z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie? On codziennie na nas czeka podczas każdej Mszy Świętej i czerwcowego nabożeństwa. Możliwości mamy wiele i tylko od nas samych zależy, jak spożytkujemy czas, który jest nam zadany, abyśmy się uświęcali i abyśmy pomagali także innym dojść do świętości.

2. We wtorek, 20 czerwca, przypada ustanowiony przez ONZ w 2000 roku Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Przypomnijmy: uchodźca to osoba, która z powodu obaw przed prześladowaniem, ze względu na rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne pozostaje poza swoim krajem i nie może liczyć na ochronę swoich praw w kraju ojczystym. Takich osób na całym świecie są setki tysięcy. Ten dzień ma upamiętnić ich odwagę i siłę, ich tęsknotę za rodzinną ziemią i za bliskimi.

3. W tym tygodniu, w piątek, 23 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a jednocześnie ustanowiony z inicjatywy św. Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Msze św. o 9:30 w Dobrzyniu – na zakończenie roku szkolnego, o godz. 17:00 w Błotach i o godz. 18:00 w Szydłowicach. Podczas Eucharystii będziemy gorąco prosić, aby Pan Jezus uczynił serca nasze według Serca swego oraz o święte życie dla kapłanów w naszej diecezji i w całym Kościele powszechnym. Z racji uroczystości w piątek nie będzie obowiązywał post od potraw mięsnych.

4. W ten sam dzień, 23 czerwca, obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny.

5. W sobotę, 24 czerwca, przypada kolejna uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Jezusowi Chrystusowi. Jest Głównym Patronem Archidiecezji Wrocławskiej i miasta Wrocławia. W Litanii do wszystkich świętych jest wymieniany na pierwszym miejscu, zaraz po Maryi. To wielki nauczyciel i świadek Bożej prawdy, który był gotów oddać za nią życie. Ciesząc się narodzinami św. Jana Chrzciciela, warto pomyśleć nad swoim życiem, nad zgodnością naszych czynów, słów i postaw z wyznawaną przez nas wiarą, z praktykowaną pobożnością. Wpatrując się we wzór św. Jana Chrzciciela, prosząc go o siłę, kroczmy przez naszą codzienność w obecności Pana Boga.

6. Zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominam dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, aby było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty z Bogiem czas. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji.

7. W piątek 23 czerwca spotkanie Grupy Modlitewnej św. O. Pio po Mszy Św. o godz. 18:00.

8. Trwa Oktawa Bożego Ciała. W procesji eucharystycznej wokół naszego kościoła parafialnego podążamy codziennie o godz. 18:00 przez całą Oktawę. Zapraszam dziewczynki do sypania kwiatków codziennie do czwartku włącznie. W czwartek na zakończenie Oktawy poświęcenie wianków z kwiatów i ziół.

baner_BC2017

9. Bogu niech będą dzięki za Procesję Eucharystyczną w 20 lat po powodzi i piękną pogodę w dzień Bożego Ciała! Dziękuję rodzinom z Dobrzynia, Błot i Leśnej Wody, Myśliborzyc i Szydłowic, które w tym roku przygotowały ołtarze na procesję Bożego Ciała. Dziękuję parafianom z Dobrzynia za piękną dekorację całej miejscowości na trasie procesji. Dziękuję Panu Organiście, Kościelnym, całej Liturgicznej Służbie Ołtarza, dziękuję Druhom Strażakom za niesienie baldachimu na procesji i czuwanie nad bezpieczeństwem podczas całej procesji, dzieciom Komunijnym, dziewczynkom sypiącym kwiatki za ułożenie pięknego dywanu kwiatowego z Dobrzynia do Szydłowic i młodzieży niosącej chorągwie. Dziękuję wszystkim za obecność i modlitwę na procesji, piękne świadectwo wiary w podążaniu za Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie.

10. Na niedzielną lekturę polecam tygodnik Gość Niedzielny i miesięcznik Mały Gość dla dzieci, dziś z niespodzianką i nagrodą za prenumeratę.

11. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu tylko we wtorek od godz. 17:00.

12. Dziękuję rodzinom, które w tym tygodniu posprzątały i udekorowały kościoły na dzisiejszą niedzielę.

13. W niedzielę 4 czerwca zebrano do puszek na Centrum Opatrzności Bożej – Wotum Narodu kwotę 469,50 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom!

14. Parafia Podwyższenia Krzyża Św. zaprasza na Pielgrzymkę autokarową do Fatimy od 16-30 lipca br. W planie pielgrzymki również La Salette, Lourdes, Santiago de Compostella, Barcelona… Szczegółowe informacje dla zainteresowanych znajdują się na stronie internetowej naszej parafii.

15. Za tydzień po Mszach św. będziemy mogli złożyć ofiarę do puszki w ramach akcji „Dar dla Aleppo”. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez kościoły chrześcijańskie Dolnego Śląska, mająca na celu pomoc zniszczonemu działaniami wojennymi Aleppo. Celem jest zebranie funduszy, na odbudowę szpitala i zakup niezbędnego wyposażenia medycznego dla szpitala św. Ludwika w Aleppo. Akcja zainicjowana została przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego.

16. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionego tygodnia!