25.12.2016

3146736670_5314aaf15f_b

Dziś narodził się Zbawiciel!
Gloria in excelsis Deo!

Boże Narodzenie

1. W święta Bożego Narodzenia radujemy się z faktu, że Pan Bóg wkroczył w dzieje ludzkości, że „Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami”. Aby przeżyć tę tajemnicę prawdziwie po chrześcijańsku, nie ograniczajmy się tylko do zewnętrznych obrzędów i zwyczajów. Zechciejmy dotrzeć do źródła tej radości, do samej tajemnicy wcielenia. Przeżywajmy te święta w gronie rodzinnym, pochyleni nad dobrą nowiną zwiastującą pokój i miłość. Niech przejawem takiego przeżywania tych świąt będzie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, niestety, zanikający już w naszych rodzinach i w naszej współczesnej kulturze. Polskie kolędy zawierają bogate treści teologiczne, czerpią z narodowej tradycji i historii.

2. Jutro drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, Msze Święte wg porządku niedzielnego. W liturgii Kościół czci św. Szczepana, pierwszego męczennika, który przypomina, że prawda o Zbawicielu warta jest każdej, nawet największej ofiary. Pamiętajmy, że obecny rok duszpasterski przeżywamy pod hasłem „Idźcie i głoście!” Tradycyjnie tego dnia w kościołach całej Polski składamy ofiary na potrzeby katolickich uczeni i wydziałów teologicznych w Polsce.

3. Wierni, którzy w czasie pasterki przyjmą Komunię św., mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi – Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.

4. Oktawę Narodzenia Pańskiego ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta. We wtorek, 27 grudnia, wspominamy św. Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów. W środę, 28 grudnia, wspominamy św. Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych. W piątek, 30 grudnia, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Kierując myśli ku Świętej Rodzinie, powierzymy Jej nasze rodziny – niech będą Bogiem silne i promieniujące wiarą.

5. Jeszcze w tym tygodniu – w sobotę – zakończymy rok kalendarzowy 2016. Był on brzemienny w wydarzenia na gruncie Kościoła powszechnego, w naszej Ojczyźnie i w naszych rodzinach. Przeżywaliśmy nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, radowaliśmy się 1050. rocznicą chrztu Polski, gościliśmy młodą cząstkę Kościoła powszechnego podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i wyjątkowego gościa – Ojca Świętego Franciszka. Mamy za co dziękować, ale mamy również za co przepraszać i prosić Bożą Opatrzność o opiekę nad naszą Ojczyzną. Bardzo serdecznie zapraszam na Eucharystię i specjalne nabożeństwo: w Błotach o godz.15:00, Dobrzyniu o godz. 16:00 i w Szydłowicach o godz. 17:00.

6. Odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą rozpocznę w poniedziałek 2 stycznia 2017r. Pragnę odwiedzić Parafian, aby zanieść do domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy, do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi. Kolęda ma także służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu się, zbliżeniu duszpasterza do powierzonych jego trosce parafian i odwrotnie. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach naszej wspólnoty parafialnej.

7. Dzisiaj w kościele w Szydłowicach ma miejsce wystawa szopek Bożonarodzeniowych wykonanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu a w Błotach w Nowy Rok.

szopki-krakowskie

8. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu we wtorek od 18:00 do 18:30.

9. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się: Andrzej Jan Troczyński, kawaler, zam. w Dobrzyniu nr 95, Anna Maria Jaskólska, panna, zam. w Dobrzyniu nr 95,  zapowiedź pierwsza.

10. Dziękuję rodzinom i parafianom, którzy udekorowali kościoły.

11. Na świąteczną lekturę polecam nowy nr tygodnika Gościa Niedzielnego – dziś numer podwójny 100 stron, cena 8 zł.

12. W piątek odszedł do wieczności śp. Józef Salak z Dobrzynia. Pogrzeb we wtorek o godz. 14:00 na cmentarzu w Dobrzyniu. Wieczny odpoczynek…